Wielu rodziców chce towarzyszyć procesowi nauki dziecka. Powoduje to, że chętnie angażują się w liczne projekty i pomoce naukowe dla dzieci. Co więcej, mogą nawet pomóc dziecku zrozumieć pewne zagadnienia, związane chociażby z reakcjami chemicznymi. Jest wiele doświadczeń, które można wykonać we własnej kuchni. Zazwyczaj wiążą się one z pobrudzeniem siebie albo tego, co ma się wokoło, ale są to bardzo małe koszta patrząc na to, że dziecko zapamięta co z czym łączyć albo czego lepiej nie mieszać ze sobą.

Proste doświadczenia można wykonać już z coca coli i wrzuconych do niej mentosów. Powoduje to dużą ilość piany, która wymyka się spod kontroli.

Domowe doświadczenie to nie tylko wybuchy, to także pokazanie dziecku, że we własnej kuchni ma substancje, które w połączeniu z wodą mogą być substancjami delikatnie żrącymi, używanymi do czyszczenia powierzchni. W szkole rzadko mówi się o tym, podczas gdy soda oczyszczona oraz kwasek cytrynowy nadają się idealnie do przeprowadzania mini doświadczeń nawet dla dzieci, które jeszcze są w przedszkolu.