Końcowy egzamin. Egzamin, który kończy pewien etap edukacji i o którym co roku jest głośno w radu i telewizji, czyli matura. Chociaż od wprowadzenia obecnej wersji tego egzaminu minęło już sporo lat nadal bywa nazywana „nową”, ze względu na jej różnice w stosunku do „starej”, dawnej matury. Nowa wersja również przeszła wiele zmian i wydaje się, że co roku licealiści zdają ją na coraz to nowszych zasadach.

Egzamin maturalny obecnie obejmuje podstawowe przedmioty: język polski, język angielski, matematyka. Bez problemu można powiedzieć, że matematyka to zmora większości uczniów, zwłaszcza tych, którzy nie przepadają za tym przedmiotem. Każdy z przedmiotów można zdawać zarówno w formie podstawowej, jak i rozszerzonej.

Poza podstawowymi przedmiotami dobiera się jeszcze dodatkowe, zazwyczaj uzależnione od tego, na jakie studia chce się zdawać albo jakie ma się zainteresowania. Obecnie, nie jest już problemem zdawać na egzaminie kończącym liceum historię tańca albo historię sztuki, nawet jeżeli nie jest to przedmiot wykładany w danej szkole. Trzeba to jednak wcześniej zgłosić, żeby dopełnione zostały wszystkie formalności.