W historii aż roi się od ciekawych postaci, w które można ponownie tchnąć życie. Od bitew, które można rozegrać jeszcze raz. To właśnie jest idealnym sposobem na naukę i zabawę jednocześnie. Samo mówienie o kimś nie sprawia, że historia staje się interesująca, jednak rozdzielenie ról pozwala na świetne zobrazowanie czegoś, co już raz się wydarzyło.

Potrzeba do tego niewiele – dzieci, boiska i wybranego zagadnienia historycznego. Można sięgać zarówno do czasów antycznej Grecji, jak i znacznie bliższych, w zależności od tego, jaki okres akurat jest przerabiany.

Dzieci powinny otrzymać swoje role – każde dziecko musi coś robić – oraz zarys historyczny: co się działo wówczas, jaki strój posiadała dana osoba, czemu stało się tak, a nie inaczej. Jednak nie należy przesadzać z trzymaniem się faktów i pozwolić dzieciom rozegrać bitwę , która zakończy się odmiennym wynikiem. Po jej zakończeniu można porozmawiać o tym czemu dawni bohaterowie nie zrobili tak, a nie inaczej, czemu nie wykonali ruchu, który pozwoliłby im wygrać. Mali uczestnicy zabawy z pewnością zapamiętają to na długo.