Bezpieczne inwestowanie — Pomnóż swoje oszczędności bez ryzyka

0
2700

Bezpieczne inwestowanie swoich oszczędności przez wiele osób jest bardzo chętnie i często wykorzystywanym sposobem na pomnożenie swojego kapitału. Wybieranie jedynie tych opcji, które są w pełni bezpieczne, posiada również swoje plusy. Dzięki temu bez obawy o utratę wszystkich środków możemy pomnażać pieniądze kosztem nieco mniejszych zysków. Wiele osób chętnych na takie rozwiązanie nie wie do końca, z jakich opcji może skorzystać i które są najlepsze. Poniżej prezentujemy najciekawsze opcje bezpiecznego inwestowania środków oraz podpowiadamy które opcje warto wybrać w danej sytuacji. Prezentujemy również porady i wskazówki, które pozwolą na pomnożenie oszczędności bez ryzyka.

Obligacje państwowe

Pierwszą opcją gdzie możemy bezpiecznie zainwestować pieniądze, są obligacje państwowe. Przypominają one typową lokatę bankową, są jednak oferowane przez państwo polskie. Możemy wykupić obligacje zarówno roczne, kilkumiesięczne, jak i kilkuletnie. Im dłuższy czas trwania obligacji, tym większy zysk. Obligacje takie dostarczają ok. kilku procent zysku w skali roku. Gwarantem obligacji jest państwo polske i to ono oddaje nam pożyczone pieniądze wraz z odsetkami, co czyni ten sposób bardzo bezpieczny. Aby nabyć takie obligacje, wystarczy w czasie ich emisji udać się do odpowiedniego banku i je wykupić. Państwo w ten sposób pożycza od obywateli pieniądze na funkcjonowanie a w zamian za pożyczkę pozwala im zarobić pewne środki.

Lokaty bankowe

Zdecydowanie jednym z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych sposobów inwestowania swoich pieniędzy są lokaty bankowe. Umożliwiają one zdeponowanie dużych środków finansowych w bankach i bezpieczne zarabianie. Lokaty bankowe dają przeważnie od 2% do 4%-5% zysku w skali roku. Na rynku funkcjonuje bardzo wiele banków oferujących różne warianty lokat. Do dyspozycji otrzymać możemy np. z konkretnym terminem lub takie, które będziemy mogli zakończyć wedle własnego uznania. Zdecydowanie jednym z największych plusów lokat bankowych są promocje np. dla nowych klientów. Dzięki nim osoby, które nigdy wcześniej nie korzystały z promocji banku, mogą otworzyć lokatę z wyższym i atrakcyjniejszym oprocentowaniem. Częste promocje takie mają jednak ograniczenie kwotowe np. do 20 tyś. zł.

Największym plusem lokat bankowych jest ich bezpieczeństwo. Oprócz prostoty i dużej dostępności nasze środki są gwarantowane przez BFG, czyli bankowy Fundusz Gwarancyjny. W razie problemów banku lub jego upadku fundusz ten wypłaci nam w ciągu kilku tygodni nasze pieniądze. W BFG udział musi brać każdy bank, a sam fundusz jest gwarantem naszych pieniędzy.

Porada 1:Jeśli mamy do wyboru lokaty z kapitalizacją odsetek np. miesięczną, kwartalną lub dzienną, zdecydowanie warto wybierać kapitalizację dzienną lub najkrótszą. Dzięki temu odsetki dopisywane są np. codziennie i doliczane do salda lokaty. W ten sposób pracują już drugiego dnia, wypracowując kolejny zysk. Jest to niewielka różnica, ale w obliczu dużych sum może przynieść sporo większe zyski.

Porada 2: Zdecydowanie warto również posłużyć się porównywarką lokat bankowych w internecie. Zestawiają one wszystkie najpopularniejsze lokaty na rynku, dzięki czemu w ciągu kilku minut znajdziemy np. takie, które oferują najwyższy procent. Przeszukanie internetu lub osobiste sprawdzenie ofert w różnych bankach może być uciążliwe i czasochłonne.

Fundusze inwestycyjne i produkty strukturyzowane

Jeśli zwykłe lokaty i obligacje oraz zysk rzędu kilku procent rocznie nie jest dla nas wystarczający, możemy wybrać fundusze inwestycyjne lub produkty strukturyzowane. Druga opcja polega na tym, iż wpłacając środki pewna część z nich — np. 80% pracuje na bezpiecznej lokacie, a 20% pieniędzy jest zainwestowanych w ryzykowne fundusze inwestycyjne. Jeśli fundusz wyrobi zyski, zarobić możemy np. 6% czy 8%. Gdy jednak nie odniesie on sukcesu, w najgorszym razie otrzymamy jedynie zwrot samego kapitału bez jakiegokolwiek zysku. Taka opcja przeznaczona jest dla osób, które chcą ryzykować, aby zarobić dużo więcej niż na lokacie, ale chcą ryzykować jedynie ewentualnymi zyskami.

Nieco bardziej ryzykowną opcją jest bezpośrednie inwestowanie w fundusze inwestycyjne w banku. Opcja ta umożliwia już stratę kapitału, jednak w dalszym ciągu nie jest tak ryzykowna, jak prywatne firmy finansowe czy kryptowaluty gdzie możemy stracić cały kapitał. Fundusze inwestycyjne prowadzone przez banki zbierają pieniądze od swoich klientów, a następnie eksperci z danego banku obracają nimi na rynkach, np. inwestując je w akcje. W ten sposób możemy zarobić np. 10%, ale i możemy równie tyle stracić.

Inwestycja w fizyczne kruszce

Bardzo dobrym i relatywnie bezpiecznym sposobem inwestowania są inwestycje w fizyczne kruszce. Z pewnością zaliczać będzie się do tego sposobu inwestycja w złoto, srebro czy kamienie szlachetne. Obecnie na rynku możemy w mennicach czy kantorach kupić złote monety, czy sztabki złota. Te najmniejsze ważą kilka gramów i kosztują nieco ponad 100 zł. Inwestując w ten sposób pieniądze, mamy pewność, że nie stracimy z dnia na dzień naszych oszczędności. Posiadając również fizyczną monetę czy sztabkę, w każdej chwili możemy ją spieniężyć. Wartość złota czy kamieni szlachetnych nie notuje również dużych wahań tak jak np. indeksy giełdowe, które potrafią w ciągu chwili stracić 50%, czy 60% swojej wartości. Ogólna tendencja inwestycyjna również jest stabilna i od wielu lat wartość złota czy srebra regularnie rośnie. Takie rozwiązanie jest również dobrym sposobem na dywersyfikację inwestycji. Większe partie sztabek czy monet warto zdeponować w skrytce bankowej, aby nie przechowywać zbyt dużej ilości takich kruszców w domu.

Ziemia i sztuka

Dla osób szukających dużo większego zysku niż produkty bankowe czy kruszce, ale w dalszym ciągu szukającym też bezpieczeństwa jest inwestowanie w wartościowe przedmioty. Wedle tej strategii money kupować obrazy, wina, ziemię czy antyki, które z każdym rokiem drożeją. Zarobek na takich przedmiotach może wynosić zarówno kilka, jak i kilkadziesiąt czy kilkaset procent. Jest to najbardziej ryzykowna opcja spośród wyżej wymienionych, ale ogólnie daje duży poziom bezpieczeństwa. W razie jakichkolwiek problemów posiadamy fizyczny przedmiot, który możemy łatwo sprzedać. W porównaniu z inwestowaniem na giełdzie czy w stacjonarne biznesy, inwestowanie w ziemię i sztukę jest relatywnie bezpieczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here