Reklamy banków zalewają niemal naszą codzienność. Każda z nich na swój sposób stara się przekonać do siebie przyszłych klientów. Nic więc dziwnego, że wybór banku wcale nie jest taki prosty. Z drugiej jednak strony nie można poddawać się myśleniu, że w takim razie trzeba wybrać pierwszy lepszy bank. Należy bowiem pamiętać, że od jakości świadczonych usług finansowych zależy komfort bycia klientem danej placówki. Który bank wybrać więc, aby być w pełni zadowolonym? Jakie kryteria podczas wyboru wziąć pod uwagę?
Pierwszym kryterium, na jakie warto zwrócić uwagę jest obsługa rachunku bieżącego. Taki rachunek to podstawa. Z nim wiąże się na przykład wypłata wynagrodzenia związanego z pracą, czy zakupy internetowe. Taki rachunek w standardzie jest bezpłatny, więc tu raczej żaden bank niczym się nie wyróżni. Podobnie jest z kartami debetowymi wydawanymi do rachunku. Właściwie każdy bank wydaje je i zastrzega sobie prawo, że jeśli w danym miesiącu ktoś nie będzie karty używał, wówczas poniesie koszt jej posiadania. Tak więc i to kryterium nie za bardzo pomaga w wyborze. Ale już ilość dostępnych bankomatów tak. Bo najczęściej jest tak, że korzystanie z własnego bankomatu jest darmowe, ale z bankomatów innych placówek już płatne. Jeśli więc dany bank w mieście nie posiada wielu placówek bankomatowych, trzeba liczyć się z tym, że miesięcznie mogą wzrosnąć wydatki związane z wypłatą gotówki w bankomacie.
Drugim elementem ważnym przy wyborze banku jest możliwość oszczędzania na koncie oszczędnościowym. To, co prawda oferuje dziś każdy bank, ale oferty różnią się pod względem wysokości oprocentowania. A przecież im wyższe oprocentowanie, tym więcej na koncie można zaoszczędzić. I tu należy zawsze sprawdzić dwie kwestie. Pierwsza to oprocentowanie dla nowych klientów, które obowiązuje najczęściej przez kilka pierwszych miesięcy. Druga kwestia dotyczy oprocentowania dla klientów stałych, czyli tego, które zacznie obowiązywać w kolejnych miesiącach.
Kolejny element, jaki należy wziąć pod uwagę wybierając bank, to oprocentowanie takich produktów, jak kredyty czy pożyczki. Nigdy nie wiadomo, czy nie trzeba będzie z nich skorzystać. A im mniejsze oprocentowanie, tym mniej trzeba później do banku oddać.
A jak szybko porównać te wszystkie kryteria, by wiedzieć który bank wybrać? Najłatwiej będzie skorzystać z porównywarki internetowej. Jest to mechanizm, który pozwala w jednym miejscu zestawić oferty wszystkich banków porównując je pod kątem warunków kluczowych dla każdego klienta.