Większość ludzi marzy o własnych czterech kątach. Jednak w większości przypadków, aby zrealizować to właśnie marzenie, potrzebny jest kredyt hipoteczny. Banki konkurują ze sobą o coraz większe ustępstwa i udogodnienia. Wszystko to, aby przyciągnąć nowych klientów, na których zarobią. Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego – czy to obecnie możliwe? Przekonaj się czy to rozwiązanie będzie dla Ciebie dostępne czytając nasz artykuł!
Kilka słów o kredycie hipotecznym
Kredyt hipoteczny na dom lub mieszkanie to jeden z najpopularniejszych produktów finansowych wybieranych przez Polaków. Uzyskanie takiego finansowania nie jest łatwe, zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy posiadają jedynie konta studenckie. Dodatkowo na początku kariery ciężko jest udowodnić, że wiarygodność wystarczy, aby zadowolić bank. Konto osobiste jest zazwyczaj świeże i nie do końca zweryfikowane przez konkretną instytucję finansową. Potwierdzają to statystyki Ministerstwa Rozwoju. Aż 45% młodych ludzi w wieku 25-34 lata nadal mieszka z rodzicami. W związku z tym pojawia się pytanie. Czy można ominąć ten element i otrzymać kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego?
Wkład własny – co to takiego?
Jest to przede wszystkim zabezpieczenia, które pozwala bankowi zminimalizować ryzyko utraty pieniędzy. Ceny nieruchomości mogą zmieniać się bardzo dynamicznie, a sam pożyczkobiorca może nagle utracić płynność niezbędną do spłaty zadłużenia. W takim przypadku bank może stracić nawet kilka procent całości odsetek. Aby temu zapobiec, klienci są zobowiązani do wniesienia własnego wkładu, który wyrównuje tę różnicę.

Ile wynosi wkład własny?
Do 2014 roku wkład własny nie był warunkiem koniecznym. Pierwsza propozycja Komisji Nadzoru Finansowego z 2014 roku wskazała konkretną wysokość wkładu własnego na poziomie 5% wartości nieruchomości. Dodatkowo KNF co roku regularnie zwiększa zalecane progi. Dla przykładu, w 2015 roku należało przygotować 10%, a obecnie wkład w kredyt hipoteczny wynosi najczęściej 20%. Na rynku pojawiają się też oferty, które wymagają 30% wkładu na dom lub mieszkanie. Jeżeli myślisz o takiej inwestycji, warto więc odpowiednio zarządzać finansami, aby przygotować się do podpisania umowy.
Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego
Gdybyśmy mieli szukać kredytu hipotecznego bez własnego finansowania, nie znaleźlibyśmy takiej oferty na rynku. Jest to element obowiązkowy, którego wymaga się od każdego. Warto jednak wiedzieć, że są pewne opcje, które mogą pomóc w ominięciu tej kwestii. Mowa o różnego rodzaju zabezpieczeniach (np. działki, nieruchomości), które dana instytucja potraktuje jako Twój wkład finansowy na początek. Zobacz, co konkretnie można potraktować jako wkład własny:
- Własna działka – gdy chcemy zbudować dom za pieniądze pożyczone z banku, a mamy już działkę pod zabudowę, to jesteśmy w dobrej sytuacji. W normalnych okolicznościach wartość gruntu wyliczona po aktualnej cenie może stanowić właśnie wkład własny.
- Wydatki poniesione podczas prac budowlanych lub remontowych – gdy już rozpoczęliśmy lub planujemy te działania, warto zebrać wszystkie faktury, które mogą potwierdzić nasze wydatki. Prezentacja wyliczeń pozwala bankom na zmniejszenie wkładu własnego.
- Udział w specjalnych programach – warto uważnie przestudiować nowe pomysły rządowe, bo z tworzonym programem można zdobyć potrzebne środki. Przykładem takiej pomocy rządowej jest „Mieszkanie na Start”.

Co jeszcze zastąpi wkład własny?
- Inne nieruchomości – jako forma hipoteki i zastąpienia własnego kapitału możemy korzystać z innego gruntu lub nieruchomości, która została spłacona.
- Pieniądze z IKE i IKZE – wykorzystanie środków w ramach funduszy IKE lub IKZE może zastąpić wkład własny. Co ciekawe, wcale nie musimy wypłacać tych pieniędzy. Gdy kredyt zostanie spłacony, będziemy mogli ponownie bezpiecznie ulokować środki w naszym funduszu.
- Obligacje – niektóre banki zgodziły się również przejąć zakupione przez nas akcje rządowe, a nawet te od firm zupełnie prywatnych.
- Środki przekazane deweloperowi – na podstawie opłaty wstępnej lub rachunku powierniczego mogą być wykorzystane jako forma pokrycia własnego wkładu częściowego.
Jak widzisz, kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego jest możliwy. Oczywiście w tym przypadku pieniądze zastąpisz innym rozwiązaniem, który będzie zabezpieczeniem dla samego banku. Warto więc zapoznać się z dostępnymi opcjami i nie zwlekać z formalnościami. W końcu własny dom lub mieszkanie to spełnienie marzeń i poczucie komfortu, które jest nieocenione.