Jakie konto bankowe wybrać?
Fot. Unsplash

Czy wiesz, że Polacy wykonują średnio dziennie więcej niż jedną transakcję bezgotówkową? Oznacza to, że będą oni aktywnie korzystać ze swoich kont bankowych na co dzień. W związku z tym warto wiedzieć, jakie konto bankowe wybrać. Na co konkretnie zwrócić uwagę podczas podejmowania ostatecznej decyzji? Odpowiedź znajdziesz czytając nasz artykuł! 

Kont osobiste – co to takiego?

Zanim odpowiemy na pytanie: „Jakie konto bankowe wybrać”, zastanówmy się, czym konkretnie jest konto osobiste. Konta osobiste są nazywane również kontami bankowymi lub kontami oszczędnościowo-rozliczeniowymi (ROR). To podstawowe produkty bankowe, z których możemy korzystać. Zazwyczaj dopiero po otwarciu konta bankowego otwiera nam kolejne możliwości, które oferuje dany bank.

To właśnie na te rachunki wpływa Twoje wynagrodzenie. Za pośrednictwem konta osobistego płacisz również rachunki i płacisz kartą za zakupy. Korzystając z bankowości elektronicznej można dodatkowo ubiegać się o pożyczki, zamawiać karty kredytowe, zakładać lokaty, otwierać rachunki oszczędnościowe czy kupować jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych.

Jakie konto bankowe wybrać? Zwróć uwagę na kartę!
Fot. Unsplash

Jakie konto bankowe wybrać? Zwróć uwagę na kartę!

Założenie konta bankowego może być zupełnie darmowe. Warto więc wybierać te opcje, które nie będą cię obciążać dodatkowymi kosztami. Zazwyczaj koszty zakładania rachunku dzielą się na:

  • Bezpłatne bez konieczności spełniania innych warunków,
  • Bezpłatne po spełnieniu określonych.

Warto także wspomnieć, że karta do konta (w tym karta do konta studenckiego) to nieodłączny element dla tego rozwiązanie. Co ciekawe, niektóre banki nie pozwalają na otwarcie konta bez użycia karty. To dzięki nim możliwe jest przecież wypłacanie pieniędzy z bankomatów i dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych.

Kolejnym ważnym aspektem będzie miesięczny koszt samej karty. Jeżeli więc dbasz o swoje finanse koniecznie sprawdź, jak to wygląda w konkretnym banku. W tym przypadku możesz trafić na opcje, takie jak:

  • Bezpłatna karta debetowa – żadne inne warunki nie są wymagane.
  • Karta debetowa z miesięczną opłatą – zazwyczaj po określonej liczbie transakcji bezgotówkowych lub określonej kwocie transakcji bezgotówkowych za samą kartę nic nie zapłacisz.
  • Stała opłata miesięczna za kartę – nie może zostać zmniejszona ani anulowana. Oznacza to, że co miesiąc będziesz musiał uiścić odpowiednia opłatę. Zazwyczaj jest ona ściągana bezpośrednio z Twojego konta.
konto bankowe
Fot. Unsplash

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Zwróć uwagę na koszt związany z wypłatą gotówki z bankomatu. To bardzo ważny czynnik, o którym czasami zapominamy. W takim przypadku możesz również spotkać się z różnymi opcjami, do których możemy zaliczyć:

  • wypłatę tylko z bankomatów należących do sieci banku,
  • brak opłat za wypłaty z wybranych bankomatów (np. Euronet),
  • brak jakiejkolwiek opłaty za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce,
  • miesięczny „abonament” na wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i / lub za granicą.

Dodatkowymi czynnikami, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu ostatecznej decyzji będą:

  • rachunek bankowy Twojego pracodawcy – jeśli otworzysz konto osobiste w tej samej instytucji, Twoja płatność zostanie zaksięgowana na Twoim koncie niemal natychmiast po wysłaniu przelewu.
  • weryfikacja bankomatów w okolicy – warto mieć takie miejsce „pod nosem”. Dzięki temu w szybki sposób wypłacisz gotówkę i nie będziesz musiał martwić się płaceniem niepotrzebnej prowizji.

 

Wybór konta bankowego nie należy do najłatwiejszych decyzji. W końcu będziesz z niego korzystał przez kolejne lata. Właśnie dlatego dobrze jest dokonać przemyślanego wyboru. Tylko wtedy będziesz mógł czuć się w pełni bezpiecznie. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości koniecznie przeczytaj opinie innych w sieci. Są one dostępne na forach online czy też w mediach społecznościowych. Warto także podpytać znajomych. Dzięki temu Twój wybór będzie najlepszy, a ty maksymalnie zadowolony. To natomiast bardzo ważna kwestia. W końcu warto dbać o własne finanse w najlepszy z możliwych sposobów!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here