biznes w domu
Fot. Pexels

Coraz częściej myślimy o prowadzeniu własnej firmy. Część społeczeństwa czuje potrzebę zrobienia czegoś więcej. Praca na etacie przestaje być natomiast satysfakcjonująca i chcemy czegoś więcej. Dodatkowo osoby na urlopie macierzyńskim również bardzo często myślą o założeniu własnej firmy. Czy biznes w domu to dobre rozwiązanie? Jak się do niego zabrać? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz czytając nasz artykuł!

Kilka słów o samozatrudnieniu

Samozatrudnienie to bardzo atrakcyjna ścieżka rozwoju zawodowego i ciekawy sposób na biznes. W niektórych przypadkach warto skorzystać z opcji, jaką jest działalność nierejestrowana. Dlaczego? Nierejestrowana działalność oznacza, że ​​dochód w dowolnym miesiąc nie przekroczy 50% minimalnego wynagrodzenia, które obowiązuje. Takie rozwiązanie może być z ogromnym sukcesem wykorzystane przez te osoby, które nie prowadziły własnego biznesu (dokładnie działalności gospodarczej) w ciągu ostatnich 60 miesięcy. Dodatkowo w takim przypadku nie musisz za to płacić ZUS. Sam dochód, który uzyskasz oczywiście nie będzie zwolniony z podatku dochodowego. Konieczne będzie więc odprowadzenie adekwatnej kwoty do skarbówki.

samozatrudnienie - biznes w domu
Fot. Pexels

Jeżeli dochód z działalności nierejestrowanej w danym miesiącu przekracza 50% płacy minimalnej, działalność niezarejestrowana automatycznie staje się działalnością gospodarczą od tego dnia, w którym przekroczono limit dochodu. Następnie w ciągu 7 dni należy złożyć wniosek rejestracyjny do CEIDG. Jeśli chcesz połączyć firmę z pracą na pełen etat, ta forma może być najbardziej korzystna. Ponadto, jeśli chcesz tylko zarobić dodatkowe pieniądze i wypróbować pomysł na biznes, może to być również najlepsze i najbardziej korzystne rozwiązanie.

Czy biznes w domu się opłaca?

Oczywiście, że tak! Jeżeli Twój pomysł na biznes spełnia potrzeby Twoich klientów, to dalszy rozwój firmy jest wręcz wskazany! Warto korzystać z narzędzi analitycznych, badać zapotrzebowanie na poszczególne produkty i postawić na działania marketingowe. Dodatkowo dobrym rozwiązaniem będzie poszukiwanie dostępnych finansowań i korzystanie z ulg dla młodszych przedsiębiorców. Takie połączenie przyniesie najlepsze efekty i pozwoli na nieustanny rozwój. Warto jednak w tym momencie wspomnieć, że prowadzenie firmy nie będzie najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich!

Jakie cechy powinna mieć osoba prowadząca biznes w domu?

Pierwsza i najważniejsza cecha to samodyscyplina. Jeżeli prowadzisz własny biznes w domu, musisz odpowiednio się zmotywować. To Ty ustalasz godziny pracy. Doskonale wiemy, że człowiek nie zawsze jest zmotywowany. Warto więc postawić na zorganizowany plan działania.  Oczywiście warto również wspomnieć, że odpowiedzialność finansowa jest również w takim przypadku kluczowa. Na początku zarobiona kwota może zachwycać. Jest jednak jedno „ale”. Po zapłaceniu „zusów” i podatków bardzo często pozostaje niewielka część z tego, co wpadło do Twojego portfela. Rozpoczynając działalność gospodarczą, zwłaszcza na początku, Twoje dochody mogą przypominać górki i spadki.

biznes w domu - predyzpozycje
Fot. Pexels

Jakie predyspozycje są jeszcze konieczne?

Czy warto jeszcze na coś zwrócić uwagę? Co będzie pomocne przy tworzeniu własnego biznesu w domu? Z cała pewnością przydatna jest łatwość nawiązywania kontaktów. Liczba otrzymanych zamówień może zależeć właśnie od tego, ile kontaktów otrzymujesz. Kolejne cechy, które są na wagę złota to pewność siebie i zdolność do podejmowania decyzji. Tworząc własną firmę wszystkie te elementy będą wręcz niezbędne! Jednocześnie w tym momencie warto wspomnieć o pozostałych kompetencjach, dzięki którym biznes w domu będzie szybciej się rozwijać. Należy zaliczyć do nich asertywność, kreatywność i zdolność do szybkiego przystosowania się do ciągle zmieniającego się rynku. W dalszych etapach ważne będzie również zaufanie. Dlaczego? Firma bez ludzi zwyczajnie w pewnym momencie stanie w miejscu!

 

Biznes w domu to świetna alternatywa. Bardzo często można go rozwijać po godzinach, łącząc takie działania z pracą na etacie. Jeżeli zastanawiasz się nad wystartowaniem z własnym produktem, zacznij od działalności nierejestrowanej. Dzięki temu zbadasz rynek. Wszystko to bez ponoszenia zbędnych kosztów i w pełnym spokoju, który jest bardzo ważny. Jesteśmy pewni, że wszystko jak najbardziej się uda. Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here