nierejestrowana działalność gospodarcza
Fot. Pexels

Planujesz własny biznes, ale nie wiesz, czy Twój pomysł będzie skuteczny. Spokojnie! W polskim prawie istnieje pewne ciekawe rozwiązanie. Nierejestrowana działalność gospodarcza to świetna opcja, o której warto wiedzieć coś więcej. Dzięki niej możesz zostać przedsiębiorcą bez wdrażania skomplikowanych procedur. W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje, które dotyczą niezarejestrowanej działalności oraz przekonasz się, dlaczego warto z takiej możliwości zwyczajnie skorzystać.

Niezarejestrowana działalność gospodarcza – podstawowe informacje

Jeśli chcesz przetestować swoje pomysły przed założeniem firmy koniecznie pomyśl o opcji, jaką jest właśnie niezarejestrowana działalność gospodarcza. Taka forma eliminuje konieczność formalnej rejestracji prowadzonych działań zarobkowych. Dodatkowo, biznes w domu jest coraz bardziej popularną formą. Istnieje jednak kilka warunków, które należy spełnić, aby móc korzystać z tego właśnie rozwiązania:

  • W każdym miesiącu prowadzenia działalności nie można przekroczyć pewnego poziomu dochodu. Twój miesięczny dochód nie może przekroczyć 50% płacy minimalnej.
  • Nie mogłeś mieć żadnej zarejestrowanej działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 60 miesięcy.
  • Musisz wykonywać pracę samodzielnie.
  • Prowadzona przez Ciebie działalność nie może wymagać koncesji lub zezwolenia.
  • Jesteś zobowiązany do płacenia podatków (raz do roku).
  • Wskazane jest prowadzenie prostego rejestru transakcji.
  • Musisz przestrzegać praw konsumentów.
Niezarejestrowana działalność gospodarcza – podstawowe informacje
Fot. Pexels

Co z podatkami?

Dochód z posiadania niezarejestrowanej działalności to tzw. dochód z innych źródeł i należy go rozliczać w zeznaniu rocznym (PIT-36). Dobrą rzeczą jest to, że nie wpłacasz zaliczki na podatek dochodowy w ciągu roku. Swoje dochody rozliczysz na zasadach ogólnych (stawka podatku 18% lub 32. Warto natomiast wiedzieć, że nawet jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej, być może będziesz musiał zarejestrować się jako płatnik VAT. Jest koniecznie, w przypadkach, w których sprzedajesz działki budowlane i nieruchomości, metale szlachetne lub artykuły które je zawierają czy też produkty, dla których należy zapłacić akcyzę. Ta sama sytuacja doświadczy wszystkich czynności, które związane są z usługami doradczymi, jubilerskimi lub prawnymi.

Pamiętaj również, że niezarejestrowana działalność gospodarcza nie wymaga posiadania kasy fiskalnej. Wyjątkiem będzie sytuacja, w której zamierzasz świadczyć usługi lub sprzedawać produkty, które muszą być w ten sposób rejestrowane (np. usługi kosmetyczne prawne, serwis aut).

Nierejestrowana działalność gospodarcza a ZUS
Fot. Pexels

Nierejestrowana działalność gospodarcza a ZUS

Zwykle nierejestrowana działalność nie wymaga opłacania obowiązkowych składek ZUS (ubezpieczenie społeczne i zdrowotne). Jeśli połączysz nierejestrowaną działalność z pracą w pełnym wymiarze godzin, to Twój pracodawca będzie opłacał składki ZUS. Jeżeli świadczysz usługi (takie jak tworzenie grafik, pisanie tekstów, itp.) w ramach niezarejestrowanej działalności, za opłacenie składek ZUS odpowiada wykonawca. Dzieje się tak, gdy nie masz ubezpieczenia z innych powodów, takich jak umowa o pracę. Jeśli zaś sprzedajesz własny produkt, nie musisz płacić żadnych składek na ubezpieczenie społeczne.

Kiedy zarejestrować działalność gospodarczą?

Podstawowym kryterium dla opcji, jaką jest nierejestrowana działalność gospodarcza to trzymanie się wyżej opisanego progu dochodowego. Jeśli nie przekroczysz określonego progu, możesz zarabiać bez zbędnych formalności. Jeżeli natomiast w ciągu miesiąca uzyskasz większy dochód, masz 7 dni na formalną rejestrację firmy. W praktyce oznacza to, że ​​musisz opłacić składki na ubezpieczenie społeczne, zaliczki na podatek i wszystkie inne zobowiązania przedsiębiorcy.

 

Jesteśmy pewni, że informacje przekazane powyżej będą dla Ciebie pomyślne! W przypadku, w którym chcesz spróbować biznesu, wcale nie musisz ryzykować. Nierejestrowana działalność gospodarcza pozwala na przetestowanie biznesu i zorientowanie się, czy praca na swoim jest czymś dobrym dla Ciebie. Dzięki temu popełnisz mniej błędów i będziesz mógł cieszyć się z nowej wiedzy i umiejętności, które realnie przełożą się na rozwój Twojej przyszłej firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here