Coraz większe kłopoty z licznością populacji w przyszłości spowodują, że potencjalne emerytury będą bardzo niskie. Bardzo możliwe, że nastąpi również sytuacja, w której otrzymanie finansowania będzie wręcz niemożliwe. Oszczędzanie na emeryturę wydaje się więc rozsądnym rozwiązaniem. W jaki sposób odkładać, aby cieszyć się zabezpieczeniem na „stare lata”? Tego wszystkiego dowiesz się, czytając nasz artykuł!
Dlaczego oszczędzanie na emeryturę jest ważne?
Bez dodatkowych finansów, które odłożymy będziemy musieli przede wszystkim pogodzić się z poważnym pogorszeniem się poziomu życia. Zebranie określonej kwoty faktycznie poprawi nasze standardy życia na starość jest bardzo trudne. Dlaczego? Zazwyczaj zbyt późno zaczynamy myśleć o tym, że takie zabezpieczenie finansowe jest bardzo ważne. Dobrze jest więc zainteresować się tym tematem już teraz. Oszczędzanie to czynność, którą warto zwyczajnie polubić. Dzięki temu ze spokojem będziemy mogli myśleć o tym, co czeka nas w przyszłości. Dodatkowo racjonalne podejście do finansów to również wsparcie dla naszej planety. Dobrym przykładem mogą być panele fotowoltaiczne czy też zakup sprzętów elektronicznych o odpowiedniej klasie energetycznej.
Oszczędzanie na emeryturę – jak to zrobić?
Najważniejsza jest regularność i rozpoczęcie procesu w stosunkowo młodym wieku. Tylko w ten sposób możemy uzyskać spore oszczędności bez zwiększania obciążenia budżetu rodzinnego. Najlepiej ustawić procent od otrzymywanego wynagrodzenia. W wyniku tej procedury, gdy zaczniemy zarabiać więcej na podnoszeniu kwalifikacji zawodowych i awansach, oszczędności również będą rosły proporcjonalnie do wzrostu wynagrodzeń.
Jakie są dostępne opcje?
Pierwszym krokiem może być oszczędzanie na emeryturę do tak zwanej skarpety. Ciekawym pomysłem będzie też konto oszczędnościowe w sprawdzonym banku. Warto jednak wspomnieć, że to opcja, która będzie skuteczna jedynie w początkowym etapie zbierania pieniędzy. Warto więc pomyśleć o czymś innym. Co jest dostępne na rynku?
- Lokaty – otwarcie lokaty to bardzo prosty i intuicyjny proces. Wszystko, co musisz zrobić, to wpłacić pieniądze na wybrany depozyt bankowy. Możesz zdecydować się na ustawienie kwoty i czasu trwania lokaty, chociaż bank oczywiście nałoży pewne ograniczenia. Po upływie terminu wpłaty bank zwróci zadatek wraz z odsetkami. Oprocentowanie lokat nie jest swobodnie ustalane przez banki. Zależy to od poziomu stóp procentowych NBP – wraz ze wzrostem stopy procentowej NBP rosną oprocentowanie depozytów i kredytów. Warto jednak wspomnieć, że obecnie oprocentowanie waha się od 1 do maksymalnie 4%.
- IKE – decydując się na taką opcję, uzyskamy ulgę podatkową, co oznacza, że nie musimy płacić 19% podatku od zysków. Przykładowo w ciągu 30 lat oszczędzania na emeryturę, wysokość tego podatku może sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oznacza to, że na korzystaniu z IKE można sporo zarobić. Należy jednak dodać, że jeśli wypłacimy pieniądze zgromadzone na IKE przed 60 rokiem życia, będziemy musieli zapłacić podatki. IKE może przybierać różne formy: konto oszczędnościowe, ubezpieczenie, fundusz inwestycyjny czy rachunek maklerski.
- IKZE – jest to rozwiązanie bardzo podobne do IKE. Można z niego korzystać w różnych formach. Główna różnica polega na tym, że w tym przypadku otrzymujemy inną ulgę. Co roku osoby wpłacające środki finansowe na IKZE mogą otrzymać częściowy zwrot podatku dochodowego. Po 30 latach można zebrać wiele oszczędności.
Oszczędzanie na emeryturę nie musi być skomplikowanym procesem. Najlepiej zacząć takie działania w jak najmłodszym wieku. Dzięki temu można w spokojny i zorganizowany sposób przygotować się, aby czas emerytury był spokojny. Oznacza to, że po kilkudziesięciu latach oszczędzanie, będziesz mógł cieszyć się zasłużonym odpoczynkiem, bez myślenia o tym, jak przetrwać. W końcu mamy jedno życie i warto z niego korzystać w pełni. Szkoda też, aby marnować lata, które można wykorzystać do realizowania swoich pasji na szukanie dodatkowych pieniędzy. Spokojna emerytura to najlepsza z możliwych opcji!