Prowadzisz swoją własną firmę produkcyjną? A może otworzyłeś sklep internetowy i choć początkowo sprzedawałeś w nim produkty, których sam nie musiałeś nigdzie składować, bo pozyskiwałeś je na bieżąco od wybranych dostawców, teraz postanowiłeś zmienić politykę swojej firmy i kupować towary hurtowo, następnie przechowując je w magazynach? A może magazyny logistyczne są ci potrzebne do jeszcze innego celu? Może posiadasz już jakieś lokale tego rodzaju, ale jako że postanowiłeś powiększyć swoją działalność, te przestały ci już wystarczać? Każda z tych sytuacji rzeczywiście skłania ku sięgnięciu po dodatkowy magazyn. Zwróć tylko uwagę na to, by ten magazyny wybrać w taki sposób, aby później nie musieć go za szybko zmieniać i wymieniać na coś innego.
Punkt 1 – lokalizacja
W dużym stopniu to ona decyduje o użyteczności lokalu. Logistyczne magazyny występują w całej Polsce i pojawiają się w prawie każdym mieście, choć akurat w centrach na ogół ich brakuje, bo tam się zwykle po prostu nie mieszczą. Magazyn nie jest przecież niewielką powierzchnią biurową. To często olbrzymiej wielkości pomieszczenie, które można jeszcze podzielić na kilka oddzielnych pomieszczeń i które z uwagi na swój rozmiar nie byłoby w stanie zmieścić się w jakimś zwykłym budynku z biurami. Z tego względu hale magazynowe na ogół występują na obrzeżach większych miast. To właśnie wokół Warszawy, Krakowa, Poznania i Wrocławia znajdziesz najwięcej magazynów logistycznych do wynajęcia. Pomyśl więc, jaka lokalizacja magazynu dla ciebie samego byłaby zadowalająca. Możesz też zapytać o to pracowników – zwłaszcza tych, od których nieraz będziesz oczekiwać stawienia się w magazynie.
Punkt 2 – dopasowanie do biznesu
Magazyn ma też pasować do twojego biznesu. Ma zgrywać się z jego charakterem, typem działalności czy po prostu ofertą twoich produktów, o ile takowe posiadasz. Musisz wiedzieć bardzo dokładnie, w jakim celu chcesz go używać. Magazyny na wynajem różnią się bowiem i swoją budową, i panującymi w nich warunkami, dlatego też nie każdy z nich nadaje się do przechowywania żywności, tak jak i nie każdy poradzi sobie z zabezpieczeniem agresywnych chemikaliów. Największe wymagania pod względem przechowywania mają oczywiście materiały niebezpieczne. Jeżeli więc to właśnie coś takiego zamierzasz przetrzymywać w nowym magazynie logistycznym, powinieneś upewnić się, że będziesz mógł to zrobić. Poprzez doprecyzowanie własnych oczekiwań przyspieszasz poszukiwania, bo od razu możesz odrzucić od siebie przynajmniej połowę magazynów na wynajem, które nie są w stanie sprostać potrzebom twojego biznesu.
Punkt 3 – właściwe otoczenie
Tak naprawdę ten punkt można by było połączyć z punktem pierwszym, który mówił o optymalnej lokalizacji magazynu. Otoczenie to jednak coś delikatnie innego. Chodzi bowiem o to, by magazyn mieścił się nie tylko w taki miejscu, do którego zawsze można będzie łatwo i sprawnie się dostać, ale również o to, by to miejsce było otoczone przez podobne budynki i lokale. Nawet nie zwracaj uwagi na magazyny utworzone na osiedlach mieszkaniowych. Wbrew pozorom zdarzają się one coraz częściej, ale w niewielu przypadkach okażą się dobrym wyborem, bo jednak z takich magazynów bardzo często nie można korzystać w godzinach nocnych, a czasem i tych wieczornych. Najlepszym wyborem będą te magazyny, które zostaną stworzone tuż przy innych podobnych do nich obiektach. Coraz częściej tworzą one całe hale magazynowe. To w nich zawsze będziesz mógł swobodnie działać – czy to wczesnym rankiem, czy to bardzo późną nocą.
Punkt 4 – atrakcyjna cena
Dobre rozwiązania nie muszą być rozwiązaniami kosztownymi. Często oczywiście tak to wygląda, ale jeśli akurat tym razem na wynajem magazynu nie jesteś w stanie przeznaczyć większych pieniędzy, po prostu trzymaj się ustalonej wcześniej kwoty i nie podwyższaj jej tylko dlatego, że po tygodniowych poszukiwaniach nie udało ci się znaleźć magazynu w optymalnej cenie. Na te najlepsze opcje nieraz trzeba poczekać ciut dłużej. Bądź cierpliwy, a na pewno zdołasz wynająć taki magazyn, na jaki będzie cię stać.