Coraz więcej pracy potrafi nas przytłoczyć. Wykonywanie poszczególnych obowiązków całkowicie nas pochłania. Wciąż o nich myślimy. To natomiast będzie natomiast miało negatywny wpływ na nasze zdrowie. Co powoduje stres w pracy? Kto jest pod największą presją oraz jak radzić sobie ze stresem w pracy? Tego dowiesz się czytając nasz artykuł.
Czym jest stres?
Po pierwsze stres definiuje się jako„serię zewnętrznych bodźców, które mogą wywoływać niepokój”. Ta definicja pochodzi z lat pięćdziesiątych XX wieku i może być postrzegana jako nieaktualna. Wadą tej metodologi jest to, że ignoruje ona subiektywne postrzeganie stresu. Ma jednak jedną zaletę. Jaką? Zdecydowanie osadza badania stresu w świecie zewnętrznym.
Druga definicja brzmi następująco: „Stres to reakcja organizmu na każde niedomaganie”. Można zauważyć, że pojęcie to jest zbyt ogólne i dość łatwe do konstruktywnego skrytykowania. Niemniej jednak rozumienie stresu jako „reakcji ciała” zawsze istniało we współczesnej psychologii i jest nadal obecne w całkiem powszechnym użyciu.
Trzecia definicja opiera się na relacji między człowiekiem a otaczającym go środowiskiem. Opiera się na subiektywnym postrzeganiu relacji między ludźmi a światem zewnętrznym. Czerpiąc z takiego stwierdzenia można uznać, że każda niemal sytuacja zagraża dobrostanowi organizmu. To właśnie przez taką sytuację musi on odpowiednio reagować.
Jakie są objawy stresu w pracy?
Wyniki badań wskazują, że najczęstszymi objawami stresu w pracy są:
- Osłabienie i brak motywacji (69%)
- Ból pleców (najbardziej typowy objaw u 42% osób powyżej 50 roku życia)
- Ból głowy (40% – głównie spotykany przez kobiety w wieku 25-39 lat, pracujące w biurach i na stanowiskach kierowniczych)
- Trudności w zasypianiu (22%)
- Ból brzucha (17%)
- Problemy z sercem (8% – głównie osoby starsze, powyżej 50 roku życia i pracujące w wielu miejscach jednocześnie)
Jak radzić sobie ze stresem w pracy?
Niezależnie od sytuacji, bardzo ważne jest, aby zminimalizować przyczynę stresu w pracy. Może mieć ona ogromnie duży wpływ na koordynację poszczególnych jednostek i całego zespołu. Ważne jest również, aby dzielić się wiedzą na temat tworzenia harmonijnego, bezstresowego środowiska pracy z innymi członkami zespołu. Najlepszym sposobem radzenia sobie ze stresem są relacje międzyludzkie i ćwiczenia introspektywne. Po pierwsze, warto od początku zastanowić się, czy obecne zachowanie przełożonego nie podlega presji. Szczególną uwagę należy zwrócić na zwiększone spożycie używek, absencję w pracy, chęć jej zmiany oraz cechy osobowości. Zaliczamy do nich między innymi niską samoocenę czy negatywne emocje pracownika. Zwykle pierwszym krokiem w radzeniu sobie ze stresem jest uświadomienie sobie wszystkich objawów, które pojawiają się w naszym organizmie. Kolejne kroki są zazwyczaj prostsze.
Na to zwróć uwagę
Ważne jest również zrozumienie swoich funkcji w firmie. Szczególnie na początku swojej kariery. Zakres odpowiedzialności powinien być jasno ustalony. Szkolenia czy możliwości rozwoju i awansu sprawiają, że pracownicy czują się bezpiecznie i komfortowo. Niespójne i sprzeczne informacje przesyłane przez przełożonych mogą powodować niepotrzebne konfliktowe sytuacje. To właśnie one potem odbijają się na zdrowiu psychicznym pracowników. Dlatego tak ważna jest, aby w firmie zadbać o odpowiednią komunikację, wsparcie i warunki pracy. Każdy pracownik, o ile oczywiście jest taka możliwość, woli wykonywać swoje obowiązki w przyjaznym dla siebie otoczeniu. Przecież sklep internetowy można obsługiwać bezpośrednio z domu. To tylko jeden z wielu przykładów, nad którym warto się zastanowić.
Wykonywanie trudnych i czasochłonnych zadań przez długi czas może prowadzić do chronicznego stresu i innych problemów zdrowotnych. Ograniczony zakres kontroli pracy ma również duży wpływ na zadowolenie pracowników. Brak informacji o efekcie lub celu pracy to również może być bodźcem stymulującym odczuwanie stresu. Nawet w wykonywanie prostych, nieskomplikowanych zadań może prowadzić do frustracji i monotonii. Dlatego dobry pracodawca powinien zapewnić maksymalny komfort pracownikom. Odbywa się to poprzez określenie jego ról i obowiązków zawodowych. Jeżeli masz fach w ręku, świetnym posunięciem będzie założenie swojej własnej działalności gospodarczej. W takim przypadku jesteś sam dla siebie szefem. Dodatkowo w ten sposób skutecznie unikasz presji pochodzących od innych osób.
Przygotowując swoje CV, pamiętaj o wszystkich zawartych przez nas informacjach. Pamiętaj, że to pracodawca powinien zapewnić Ci odpowiednie warunki do wykonywania powierzonych Ci zadań. Zniweluje to późniejsze stresujące sytuacje. Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne poprzez wybranie takiego miejsca pracy, która zapewnia najlepsze warunki swoim pracownikom. Nie bój się skorzystać z pomocy! Znalezienie eksperta to najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić samodzielnie. Nie czekaj, aż stracisz kontrolę nad swoim życiem.
Kiedy zauważysz pierwszy niepokojący objaw, zacznij działać natychmiast. Stres może mieć wiele negatywnych skutków i wpływać na Twoje życie.