rodzaje motywacji
Fot. Pexels

Mówiąc o motywacji mamy przed oczami sportowców, którzy wygrywają zawody. Warto jednak wspomnieć, że sama motywacja to bardzo skomplikowany proces. W tym artykule dowiesz się, jakie rodzaje motywacji możemy wymienić, jak również spojrzysz na to pojęcie z zupełnie innej perspektywy. Jeżeli więc interesuje Cię taka tematyka, koniecznie przeczytaj to, co mamy do przekazania w tym dość skomplikowanym temacie! 

Czym tak właściwie jest motywacja?

Motywacja to szereg czynników, które mają popychać nas do wykonywania regularnego działania. Bardzo często jest zestawiana z nauką języków obcych, odchudzaniem czy też realizacją innych postanowień. Warto jednak wspomnieć, że to pojęcie związane z psychologią. Można je zdefiniować jako proces organizowania, kierowania i stymulowania poszczególnych czynności układu nerwowego, tak aby osiągnąć konkretne cele. Pojęcie motywacji można rozumieć jako każde doświadczenie, które pobudza osobę do działania i pomaga podtrzymywać korzystne zachowania. To w konsekwencji przynosi korzyści w postaci osiągnięcia zamierzonego rezultatu.

3 poziomy motywacji

Nieważne, czy rozpocząłeś studia na wymarzonym kierunku czy też zaczynasz, aby po prostu zdobyć tak zwany papier. W każdym z tych przypadków motywacja do ukończenia uczelni i zdania egzaminów będzie niezmiernie ważna. Co natomiast na ten temat mówi literatura fachowa? Motywacja może być niezaspokojonym pragnieniem i niemożliwe jest rozdzielenie tych dwóch pojęć. Motywację więc dzieli się na trzy poziomy:

  • Podporzadkowanie – pracownik robi to, co poleca mu osoba zlecająca pracę.
  • Określenie celu – ten poziom zwyczajnie powoduje chęć osiągnięcia celu. Aby przejść do drugiego poziomu, korzyści z wyników muszą być jasno zakomunikowane i dobrze zrozumiane przez wszystkich pracowników.
  • Zaangażowanie – na tym poziomie pracownicy wierzą, że cele są ich własnymi celami. Dodatkowo pracownicy wierzą, że wykonanie samego zadania jest również korzystne dla nich.
3 poziomy motywacji
Fot. Pexels

Jakie rodzaje motywacji rozróżniamy?

Powyższe punkty dotyczą przede wszystkim osobom, które pracują w korporacjach. Co jednak z własną firmą lub prowadzeniem działalności nierejestrowanej? W tym przypadku bardziej przydatne będą poszczególne rodzaje motywacji. Co możemy zaliczyć do tej kategorii?

Motywacja zewnętrzna

Ten rodzaj motywacji związany jest oczywiście z wszelkimi czynnikami zewnętrznymi. Właśnie dlatego motywacja zewnętrzna nazywana jest inaczej motywacją kontrolną i powiadamiającą. Co w takim wypadku motywuje? Będą to wszystkie nagrody, pieniądze i przywileje. Funkcją kontrolną jest natomiast przeniesienie sterowania pracą jednostki na zewnątrz. Dlatego bardzo często ten rodzaj motywacji ma znaczenie negatywne. Wszystko dlatego, że taki pracownik wykonuje codzienne czynności w miejscu pracy tylko dlatego, że mu się za to płaci. Właśnie dlatego dobrze będzie znaleźć coś więcej, co pchnie nas do działania.

Jakie rodzaje motywacji rozróżniamy?
Fot. Pexels

Motywacja wewnętrzna

Odpowiedzią na negatywny aspekt motywacji zewnętrznej będzie ta wewnętrzna.

W tym przypadku możemy więc mówić o tych działaniach, które mają dla poszczególnych osób swoją wartość. Sprawiają, że pracownik jest szczęśliwy i po prostu zadowolony. Takie postępowanie jest celem samym w sobie. Co ciekawe, nie ma tu oczekiwanych korzyści (na przykład finansowych). To właśnie samo działanie jest największą motywacją.

Wysoki poziom wewnętrznej motywacji sprawia, że ​​ludzie czują, że wysiłek jest niewielki, nawet jeśli w rzeczywistości może być duży. Oznacza to, że ten rodzaj motywacji ma naprawdę wiele zalet. To podstawowe źródło satysfakcji z wykonywanych działań. Dodatkowy taki poziom motywacji zmniejsza uczucie włożonego wysiłku podczas samej pracy.

 

Jesteśmy pewni, że poznanie elementów, takie jak rodzaje motywacji pozwoli na lepsze zrozumienie własnych działań. Taka wiedza przydaje się nie tylko w pracy, ale również w codziennym życiu. Warto więc zastanowić się który rodzaj motywacji towarzyszy nam w codziennym życiu oraz zadbać o to, by motywacja wewnętrzna była tą, która wygrywa. Tylko wtedy wykonywane obowiązki przyniosą najwięcej radości i satysfakcji. To natomiast przekłada się na komfort w codziennym życiu i przynosi wiele dobrego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here