Otwarcie działalności gospodarczej
Fot. Pexels

Dla większości społeczeństwa prowadzenie biznesu wiąże się z uzyskiwaniem ogromnych dochodów, pełną swobodą i nieskończonym odpoczynkiem. Czy tak wygląda rzeczywistość? W tym artykule przedstawimy plusy i minusy związane z prowadzeniem własnej firmy. Czy otwarcie działalności gospodarczej rzeczywiście wiąże się z bajkowym życiem? Zanim zdecydujesz się na krok, jakim jest wystartowanie z własnym biznesem, koniecznie czytaj dalej.

Otwarcie działalności gospodarczej – co warto wiedzieć?

Jeżeli do tej pory prowadziłeś działalność nierejestrowaną, w pewnym momencie pomyślisz o otworzeniu firmy. Prowadzenie działalności związane jest z poświęceniem dużej ilości czasu i własnych zasobów. Korzystając z takiej opcji, to właśnie my w pełni odpowiadamy za cały majątek. Jest to powód, dla którego warto postępować ostrożnie, aby nie popaść w długi. Dodatkowo stawiając pierwszy krok ku prowadzeniu własnego biznesu, musisz też przestrzegać wszystkich przepisów polskiego prawa, w tym dość skomplikowanych przepisów o rachunkowości. Co to oznacza? Przede wszystkim należy pamiętać o terminowym złożeniu deklaracji do urzędu skarbowego. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą rozliczają się zazwyczaj na formularzu PIT-28. Bardzo ważne jest, aby przestrzegać terminowego składania wniosków. Ustawodawcy mogą składać zeznania przez Internet, ułatwiając całą procedurę bez konieczności udawania się do urzędu skarbowego osobiście.

Otwarcie działalności gospodarczej – co warto wiedzieć?
Fot. Pexels

Otwarcie działalności gospodarczej – poznaj korzyści

Jeżeli przetestowałeś już swój pomysł na biznes i wynik testu wyszedł pozytywnie, możesz złożyć wniosek do CEiDG. Rozpoczęcie działalności może przynieść dużo swobody. W takim przypadku tylko Ty będziesz decydować, kiedy chcesz pracować. Dzięki temu będziesz mógł dostosować swój plan dnia, w najbardziej dogodny sposób. Jeżeli więc szybciej wykonasz wszystkie zadania, będziesz mógł zwyczajnie odpocząć. Dodatkowo dzięki własnej działalności możesz pracować z każdego zakątka na ziemi. W zasadzie, nic nie będzie dla Ciebie ograniczeniem. Chcesz wyjechać za granicę? Proszę bardzo! W wielu przypadkach wystarczający będzie jedynie dostęp do Internetu i oczywiście dobra organizacja własnej pracy.

Wiele osób, które pracują na tak zwanym samozatrudnieniu chwalą też całkowitą elastyczność. Potrzebujesz załatwić sprawy w urzędzie? Możesz urwać się z pracy o dowolnej godzinie! To samo tyczy lekarza, weterynarza, a nawet zebrania w szkole Twojego dziecka. No dobrze, ale czy to wszystko? Oczywiście, że nie! Prowadząc swój biznes możesz nieustannie się rozwijać. W tym momencie warto dowiedzieć się czegoś więcej o modelu biznesowym Canvas. Opisywany rozwój dotyczy nie tylko kompetencji technicznych czy miękkich, ale również kwestii finansowej. Przy własnej działalności nigdy nie osiągniesz maksymalnego progu. W Twoich rękach znajdzie się kwestia, jaką jest zarobek. To natomiast daje naprawdę duże pole do działania.

Co z minusami?

Decydując się na jednoosobową działalność będziesz odpowiedzialny za każdy aspekt, który będzie dotyczył wykonywanej pracy. To Ty będziesz musiał zająć się planowaniem, publikowaniem treści czy nawet reklamą. W pewnym momencie przyjdą tez takie momenty, w których Twoja motywacja spadnie. Właśnie wtedy konieczna będzie samodyscyplina. Co jeszcze można do tego dodać?  Nawet w trudnych miesiącach, kiedy pracy nie ma dużo, trzeba ponieść koszty. W każdym miesiącu konieczne jest poniesienie opłat na ZUS i podatki. Do tego dochodzą wszelkie wydatki stałe związane z prowadzeniem działalności – zakup produktów, wynajem biura, raty kredytowe.

Otwarcie działalności gospodarczej – poznaj korzyści
Fot. Pexels

Pamiętaj, że w takim przypadku gorszym czasem będą ewentualne choroby. Jeśli zachorujesz, będziesz zdany sam na siebie. Nie pracujesz – nie zarabiasz. Tak to właśnie wygląda. Dodatkowo zdecydowanie trudniej jest dostać kredyt bankowy niż ktoś zatrudniony na umowę o pracę. Zwykle taka „tradycyjna” forma zatrudnienia jest dla banku bardziej wiarygodna. Dodatkowo konieczne jest również bardzo szerokie rozumienie rynku, na którym działa nasza firma. Bez nieustannego pogłębiania wiedzy można stanąć w miejscu i w konsekwencji zbankrutować.

 

Prowadzenie własnej firmy jest naprawdę ogromnym wyzwaniem. Oczywiście warto spełniać postanowione sobie cele. Należy jednak pamiętać, aby robić to z głową. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu i kłopotów. Jeżeli dalej myślisz o samozatrudnieniu, koniecznie zacznij działać. Bardzo możliwe, że za kilka lat Twój mały biznes stanie się wielką korporacją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here