Jak zaoszczędzić w prosty sposób?
Fot. Unsplash

Oszczędzanie powinno być jednym z ważniejszych elementów, który wspomaga planowanie domowego budżetu. Poduszka finansowa pomaga w zachowaniu spokoju i gwarantuje pewnego rodzaju bezpieczeństwo. Z całą pewnością warto odłożyć część zarobionych pieniędzy. Jak zaoszczędzić w prosty sposób? Poniżej przedstawiamy nasze propozycje, które można łatwo zastosować. Dodatkowo są one przyjazne dla naszej planety!

Sprawdź, co wyrzucasz do kosza!

Jak zaoszczędzić? Wcale nie musisz zastanawiać się nad tym czy kupić bułkę za 20 czy za 25 groszy. Zarządzanie finansami może być o wiele bardziej kreatywne. Śmieci zalewają naszą planetę, zatruwając rzeki i oceany oraz zaśmiecając lasy i plaże. W dzisiejszych czasach wiele produktów jest jednorazowych, a nawet najmniejsze rzeczy pakuje się w dużą folię. Na szczęście w ostatnich latach wzrosła świadomość konsumentów i producentów.

jak zaoszczędzić
Fot. Unsplash

Czy kiedykolwiek myślałeś, czy możesz ponownie wykorzystać odpady, które produkujesz? Używane puszki lub małe pudełka mogą być używane jako oryginalne zabawki dla dzieci. Stare tace można wykorzystać jako meble ogrodowe i donice z otworami. Wielokrotnie używaj szklanych słoików i butelek, na przykład do przechowywania domowych przetworów. Zbieraj i sprzedawaj makulaturę wielokrotnego użytku i odpady. Wykorzystując stare słoiki możesz również zrobić piękne świeczki czy nawet modny ostatnio las w butelce. Wszystko zależy od Twojej kreatywności, a dodatkowe grosze będziesz mógł przelać na konto oszczędnościowe i szybciej zrealizować cel. Może nim być na przykład zbieranie pieniędzy na nowy samochód, wkład własny do kredytu hipotecznego na mieszkanie czy też wymarzone wakacje.

Jak zaoszczędzić na wodzie?

Zgodnie z zaleceniami WHO powinniśmy regularnie spożywać wodę. Jest ona niezbędna przy uprawie roślin, hodowli, a nawet przy produkcji poszczególnych produktów. W naszym regionie problem niedoboru wody też się pogarsza. Polska leży również w trudnym położeniu geograficznym. Mamy stosunkowo mało źródeł dobrej wody gruntowej. Właśnie dlatego tak ważne jest rozsądne korzystanie z wody. Zmniejszenie zużycia tego surowca to nie tylko oszczędność i redukcja kosztów, ale także troska o nasze środowisko.

Zacznij od podstaw! Zakręcaj wodę podczas mycia zębów czy też korzystaj ze zmywarki. Jeśli jej nie masz pamiętaj o przykręcaniu kurka, gdy polerujesz naczynia. Wybierz prysznic zamiast kąpieli. Bardzo szybko przekonasz się, że takie działania wpłyną na wysokość Twojego rachunku za wodę, a Twoje konto w banku wskaże wyższe dostępne kwoty.

oszczędzanie
Fot. Unsplash

Jak zaoszczędzić prąd i obniżyć rachunki?

W ostatnich latach zauważyliśmy, że rachunki za prąd bardzo mocno wzrosły. Czuć to w naszych portfelach, których zasoby zaczynają się kurczyć. Jak zmniejszyć zużycie energii? Pamiętaj, aby wyłączyć światła w pomieszczeniach, w których obecnie nie przebywasz. Koniecznie wymień na żarówki energooszczędne oraz kupuj urządzenia o wysokiej klasie energetycznej (najlepiej A +++). Dodatkowo użyj kuchenki gazowej i tradycyjnego czajnika i ciesz się dodatkowymi oszczędnościami!

Co z jedzeniem?

Czy można zaoszczędzić na jedzeniu? Oczywiście, że tak! Pamiętaj jednak, aby nie wybierać żywności o niskiej jakości. Twój organizm potrzebuje tego, co najlepsze. Dzięki temu dostarczysz swojemu organizmowi komplet witamin i innych składników odżywczych. Przede wszystkim rób regularne menu na poszczególne tygodnie i szczegółowe listy zakupów. Przejrzyj również dostępne promocje i wybierz sklep, który ma do zaoferowania najciekawszą ofertę. Warto jednak wspomnieć, że czasami nie warto jechać na drugi koniec miasta w celu zakupienia mięsa o 20 gr tańszego. W takim wypadku przepłacisz za paliwo i stracisz cenny czas.

 

Jak zaoszczędzić? Przede wszystkim warto robić to z głową! Nie warto popadać w skrajności. Rozważne dysponowanie budżetem domowym pozwoli na większą swobodę w Twoich finansach. Dobrze mieć oszczędności, które będziesz mógł wykorzystać na czarną godzinę lub w celu realizacji Twoich marzeń w przyszłości. Życzymy Ci powodzenia! Jesteśmy pewni, że powyższe wskazówki pomogą w zorganizowaniu Twojego budżetu tak, aby co miesiąc odłożyć kolejne kwoty!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here