Jak zostać testerem oprogramowania
Fot. Pexels

Można z łatwością zauważyć, że na różnych portalach pojawiają się oferty pracy jako tester oprogramowania. Na czym konkretnie polega ta praca? Jakie umiejętności będą wymagane na takim stanowisku? Te pytania bardzo często pojawiają się w naszych głowach. Jak zostać testerem oprogramowania? Sprawdź, czytając ten artykuł!

Na czym polega praca testera?

Osoba na takim stanowisku odpowiada za prawidłowe działanie danego oprogramowania. Aby wywiązać się z zadania przeprowadza się testy funkcjonalne. Dodatkowo taka osoba wykrywa błędy, a następnie zgłasza je dedykowanemu deweloperowi. Ponadto zadaniem testera jest sprawdzenie aplikacji dostępnych na komputerze lub urządzeniu mobilnym czy też weryfikacja poprawności działania serwisu. Co ciekawe tester oprogramowania może również weryfikować działanie sprzętu RTV i AGD. Czy to wszystkie zadania dla tej formy pracy w IT? Oczywiście, że nie!

Osoby, które wykonują testy są również odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa. Zaliczamy do tego zapobieganie atakom hakerów lub nieprzewidywalnym defektom. Praca testera uzupełnia pracę programistów, którzy mają trudności z przewidywaniem ewentualnych błędów w oprogramowaniu, co jest niezmiernie ważne podczas prac programistycznych.

Na czym polega praca testera?
Fot. Pexels

Jak zostać testerem oprogramowania – umiejętności

Jakie cechy będą konieczne w tym zawodzie? Zaliczamy do nich dokładność, cierpliwość i skrupulatność. Te same cechy kojarzą się także z nauką programowania. Konieczna będzie też odporność na stres i opanowanie w przypadku awaryjnych sytuacji. Dobry tester oprogramowania powinien osobiście weryfikować dokumentację techniczną. Warto również wymienić w tym punkcie wszelkiego rodzaju kompetencje miękkie. Zaliczamy do nich umiejętność rozwiązywania problemów, kreatywności oraz umiejętności analitycznego myślenia. No i nie zapominajmy o komunikatywności. Ona zawsze się przydaje!

Co jeszcze warto wiedzieć?

Taka praca polega przede wszystkim na ścisłej współpracy z programistami. Jeżeli wybierzesz testy ręczne, nie będziesz musiał znać podstaw kodowania. Warto jednak podkreślić, że testerzy automatyzujący muszą zrozumieć podstawy programowania (Java JavaScript, Pythonie lub PHP).

Warto również poznać różnice między testami ręcznymi, a automatycznymi. Testowanie ręczne wykonuje sam tester, klikając kolejne elementy w programie lub aplikacji. W tym przypadku ryzyko popełnienia jakiegokolwiek błędu może być wyższe. Natomiast testy automatyczne obejmują skrypty i programy przygotowane do automatycznego testowania. Właśnie dlatego taki rodzaj jest o wiele bardziej efektywny niż sprawdzanie manualne. Podsumowując, tester manualny sprawdza ręcznie możliwości wystąpienia błędów. Jeżeli zaś spojrzymy na drugą opcję to zauważymy, że taka osoba pisze wiele skryptów w celu weryfikacji, a następnie używa ich, jeśli zajdzie taka potrzeba.

tester oprogramowania - zarobki
Fot. Pexels

Kilka słów o zarobkach

Wynagrodzenie testera oprogramowania uzależnione jest jak w większości branż, od doświadczenia zawodowego. Ile pieniędzy mogą zarobić testerzy oprogramowania? Przede wszystkim podstawą jest fakt, że lepiej płatne stanowiska obejmują testerzy automatyczni. Na większości portali, w których publikowane są oferty o pracę kwoty te wyglądają następująco dla:

  • młodszych testerów oprogramowania w wysokości od 4000 do 7500 zł brutto;
  • średniozaawansowanych od 7 000 do 11 000 zł brutto;
  • seniorów od 10 000 zł do 15 000 zł brutto.

Jak widzisz pensje raczej przyciągają i jeżeli czujesz się na siłach, warto spróbować swoich sił w tej właśnie dziedzinie.

Jak zostać testerem oprogramowania? Przede wszystkim trzeba tego chcieć! Najtrudniejsze są początki, jak w każdym innym zawodzie. Priorytetem będzie regularna nauka, chęć rozwoju oraz otwartość na nowe wyzwania. Nie należy również zrażać się podczas samego poszukiwania pracy. Taka determinacja z całą pewnością pomoże w zdobyciu zawodu marzeń. Nie jest to wcale coś odległego. Wystarczy po prostu dobrze zaplanować swoje działania i wierzyć we własne możliwości. Właśnie dlatego zachęcamy Cię do próbowania i poznawania siebie. Szkoda przecież pracować całe życie w miejscu, którego się nie lubi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here