Praca w IT
Fot. Pexels

Myślisz o przebranżowieniu i rozpoczęciu kariery w branży IT? Wspaniale! To z całą pewnością ciekawa przygoda, która może być dla Ciebie dostępna na wyciągnięcie ręki. Jeżeli więc znasz podstawy kodowania i nieustannie je rozwijasz, możesz zacząć rozglądać się za pierwszymi płatnymi zleceniami. Praca w IT jest coraz częściej wybierana. Gdzie znaleźć swoje pierwsze zlecenia? Opcji jest więcej niż myślisz. 

Kilka słów o IT na początek – portfolio

Zaczynając w branży IT można mieć wrażenie, że znalezienie pierwszej pracy jest praktycznie niemożliwe. Spokojnie! Na szczęście to tylko obawy, które szybko można rozwiać. Jeżeli dopiero nauczyłeś się kodowania i szukasz pierwszych zleceń, zacznij od małych kroków. Osoby stawiające pierwszy krok w branży powinny zadbać o swoje CV i profesjonalny wizerunek w mediach społecznościowych. Warto również wykonać portfolio, w którym możesz zaprezentować swoje własne projekty. Informacje, które w takim portfolio umieścisz muszą być natomiast jasne, czytelne, spójne i jasne dla potencjalnych pracodawców.

Co warto w takim miejscu umieścić? W samym CV pokaż kim jesteś, jakiego rodzaju pracy szukasz i dlaczego warto zaprosić Cię na rozmowę kwalifikacyjną. W portfolio natomiast możesz zamieścić swoje pierwsze projekty, którymi warto jest się pochwalić.

Kilka słów o IT na początek - portfolio
Fot. Pexels

Praca w IT – gdzie szukać zleceń

Wbrew pozorom możliwości jest naprawdę wiele. W zasadzie sam język programowania nie będzie tutaj jakąkolwiek przeszkodą. Pisząc ten artykuł możesz również znaleźć miejsca, w których znajdziesz ogłoszenia o pracę dotyczące testerów oprogramowania. Gdzie szukać? Do najpopularniejszych miejsc zaliczamy:

  • standardowe portale ogłoszeniowe – pierwszy miejscem są wszelkiego rodzaju portale, na których publikowane są ogłoszenia o pracę. Na początku bierz pod uwagę stanowiska juniorskie. Zazwyczaj nie wymagają one specjalnych umiejętności, a dobrze opanowane podstawy będą jak najbardziej wystarczające.
  • media społecznościowe – warto dodać się do specjalnych grup na Facebooku, w których można znaleźć ogłoszenia o pracę. Wbrew pozorom w miejscach takich można znaleźć naprawdę interesujące propozycje.
  • portale dla freelancerów – jeżeli nie chcesz pracować na etacie, możesz skorzystać z jednego z wielu portali dla freelancerów. Tam znajdziesz pierwszych klientów, a raz nawiązana współpraca może trwać nawet kilka lat.
  • znajomości – wykorzystaj swoje znajomości. Bardzo możliwe, że na studiach lub w pracy poznałeś osoby, które obecnie poszukują kogoś do współpracy. Wykorzystaj to do znalezienia pierwszego zlecenia.
  • LinkedIn – to w dzisiejszych czasach pewnego rodzaju must have. Regularne budowanie sieci kontaktów, umieszczanie publikacji i pokazywanie siebie potencjalnym klientom jest na wagę złota. Warto więc to wykorzystać.
Praca w IT i rekomendacje
Fot. Pexels

Praca w IT i rekomendacje

W tym artykule chcemy też poruszyć dodatkową, bardzo ważną kwestię. Zdobycie pierwszego zlecenia z całą pewnością będzie bardzo pozytywnym i ekscytującym przeżyciem. Być może to będzie początek Twojego własnego biznesu. No dobrze, zdobyłeś pierwsze zlecenie, ale co dalej? Nie bój się prosić o referencje od swoich klientów. Możesz umieścić je potem w portfolio na stronie internetowej. Dodatkowo zadbanie o odpowiednie pozycjonowanie może przyciągnąć jeszcze więcej klientów. Możesz to potraktować jako pewnego rodzaju formę reklamy. Jednocześnie warto zastanowić się nad prowadzeniem bloga tematycznego lub specjalnego profilu na Instagramie, gdzie pokażesz kulisy swojej pracy. To zawsze jest ciekawym elementem, który przyciąga.

 

Praca w IT nie jest czymś odległym i niedostępnym. Aby znaleźć zlecenia wystarczy po prostu zacząć poszukiwać. Oczywiście na początku może być odrobinę trudniej tak, jak to bywa w biznesie. Pamiętaj jednak, aby się nie zrażać, a próbować dalej. Prędzej czy później znajdziesz pierwszego klienta. Warto o niego zadbać i pokazać się z jak najlepszej strony. Dzięki temu sukcesywnie będziesz poszerzał swoje portfolio i zaczniesz zarabiać jeszcze więcej. To natomiast wiąże się z satysfakcją i radości z wykonywanych zdań. Jesteśmy pewni, że jak najbardziej się to Tobie uda, a twoja przygoda z IT wciągnie Cię na dłuższy czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here