Programowanie od podstaw
Fot. Pexels

Sytuacja w branży IT nieustannie się zmienia oraz przede wszystkim rozwija. Decydując się na naukę programowania konieczny będzie wybór odpowiedniego języka. Zanim tego dokonasz konieczne będzie sprawdzenie, czego konkretnie możesz się nauczyć. Programowanie od podstaw wcale nie musi być trudne! W tym artykule pokazujemy najpopularniejsze języki programowania. Dzięki temu będziesz mógł wybrać swoją drogę na sam początek przygody z kodowaniem.

Java

Zastanawiasz się od czego rozpocząć naukę programowania? Według ogólnodostępnych raportów to właśnie Java jest najpopularniejszym językiem programowania i jest wykorzystywany w codziennej pracy. Jego popularność może wynikać z faktu, że duża część polskich programistów to programiści back-end. Jaki to ma związek z samym językiem? To właśnie Java jest wykorzystywana na zapleczu systemów informatycznych. Bardzo często język ten uczony jest od podstaw na studiach lub różnego rodzaju kursach online. Dodatkowo w sieci znajduje się naprawdę wiele darmowych samouczków i materiałów, które można śmiało wykorzystywać. Właśnie dlatego język ten tak chętnie wybierany jest przez początkujących. Korzystając z darmowych źródeł wiedzy nie tylko można się skutecznie uczyć, ale również zweryfikować, czy chcemy wchodzić w zdobywanie takiej wiedzy głębiej.

języki programowania
Fot. Pexels

JavaScript

Język ten wymieniany jest jako trzecia najważniejsza technologia wykorzystywana w pracach programistycznych. Chociaż w Polsce jest stosunkowo niewielu programistów front-endowych, aplikacje napisane w JavaScript znajdą zastosowanie na platformach poza tą dziedziną. Dlaczego? JavaScript pozwala skuteczne korzystanie z rozwiązań serwerowych. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie swojej przygody w takim kierunku. Warto jednak podkreślić, że mimo tego, iż JavaScript jest jednym z najbardziej znanych języków w środowisku IT, to zwykle jest jedynie dodatkiem.

C#

C# jest drugim językiem programowania. Jest on bardzo skutecznie wykorzystywany w codziennej pracy. Podobnie jak w języku Java język ten wykorzystywany jest przy pracach back-endowych. Niestety zainteresowanie tym konkretnym językiem, jak również jego użyteczność spadają. Może to oznaczać, że status języka jest zagrożony. Obecnie prognozowane jest zastąpienie C# przez nowsze technologie. Jeżeli więc chcesz się nauczyć tego języka, aby pomnożyć oszczędności, to raczej nie będzie to dobra opcja.

Programowanie od podstaw – krótkie podsumowanie
Fot. Pexels

C++

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem pracy w IT? Pomyśl o nauce C ++!  Bardzo dużo osób deklaruje, że to właśnie dzięki nauce tego języka, rozpoczęli jako swoją przygodę z kodowaniem. To właśnie sprawia, że C++ ​​jest określany mianem najbardziej popularnego języka w opisywanej w tym artykule kategorii. Jest to również jednoznaczne z łatwością wyszukiwania bezpłatnych materiałów dydaktycznych. Jeżeli więc nie wiesz co wybrać, wybierz C++.

Python

Można śmiało stwierdzić, że ​​Python do pewnego stopnia jest językiem przyszłości. Co jest tego powodem? Wszystko dlatego, że zarówno osoby początkujące, średnio zaawansowane i zaawansowane deklarują chęć rozwoju umiejętności w tym kierunku.  Dlaczego tak się dzieje?  Ten język kodowania jest zwyczajnie uniwersalny. Mogą z niego korzystać programiści, testerzy, analitycy oraz administratorzy. Jeżeli więc dopiero planujesz rozpocząć przygodę z programowaniem, a masz duże ambicje, spróbuj tego rozwiązania!

Programowanie od podstaw – krótkie podsumowanie

Od czego zacząć? Przede wszystkim warto zweryfikować kilka kwestii. Zastanów się, ile czasu możesz poświęcić na naukę kodowania. Następnie określ swój stopień zaawansowania. Czy potrafisz uczyć się szybko? A może potrzebujesz odrobine więcej czasu? Dostosuj tempo nauki do własnych możliwości. To pozwoli zachować odpowiedni poziom motywacji Dzięki temu nie poddasz się w połowie drogi, która jest ciekawą przygodą.

 

Programowanie od podstaw może wydawać się ogromnym wyzwaniem. Nic bardziej mylnego! Do sprawy należy podejść w sposób zadaniowy. Odhaczaj kolejne zadania, które zrealizowałeś. Jesteśmy pewni, że jak najbardziej uda Ci się zrealizować cel, jakim jest praca na stanowisku programisty. Osiągnięcie celu jest bliżej niż Ci się wydaje! Wystarczy regularna praca i odrobinę chęci!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here