Jak nauczyć się programować?
Fot. Pexels

Zawód programisty cieszy się ogromną popularnością! Nic w tym dziwnego. W końcu osoby pracujące w tym zawodzie chwalą się dość wysokim wynagrodzeniem. Sama nauka programowania od zera niekoniecznie musi być skomplikowana i przerażająca. To w końcu przede wszystkim analiza, wyciąganie wniosków, rozwiązywanie problemów i zrozumienie dobrych praktyk pisania kodu. Jak nauczyć się programować? Sprawdź, czytając nasz artykuł!

Postaw sobie jasny cel i znajdź wsparcie

Przede wszystkim zacznij od określenia, jakiego języka programowania chcesz się nauczyć. Samokształcenie jest w tym przypadku podstawą. Jesteśmy jednak świadomi, że czasami odpowiedni nauczyciel może pomóc. Warto więc poszukać osób, które również uczą się programowania. To motywuje w sytuacji kryzysowej! Wspieranie się i dzielenie doświadczeniem jest również ciekawą formą bardzo skutecznej nauki. Dodatkowo przed przystąpieniem do nauki ważnym aspektem będzie uporządkowanie wszelkich materiałów, z których zamierzasz korzystać.  Możesz tutaj korzystać z: poradników na YouTube, kursów internetowych czy też z książek i podręczników.

Jak nauczyć się programować? Rób to z głową!
Fot. Pexels

Jak nauczyć się programować? Rób to z głową!

Obecny system edukacji przyzwyczaił nas do nauki na pamięć. Nie pomoże tutaj nawet szybkie czytanie, ponieważ taka metoda jest zupełnie nieskuteczna!  Podczas nauki programowania kluczem do sukcesu będzie zrozumienie przyswojonych treści. Dodatkowo lepiej jest się uczyć 1 godzinę dziennie, każdego dnia niż jeden raz w tygodniu po 10 godzin. Regularne powtórki pozwolą na lepsze przyswojenie wiedzy i zapamiętanie jej na dłuższy czas. Na początku nauki nie bądź leniwy! Nawet jeżeli wiesz, jak napisać dany kod, nie kopiuj i wklejaj istniejących rozwiązań. Pisz każdy element od zupełnych podstaw. To świetny sposób na utrwalenie wiedzy.

Niezawodna praktyka!

Samo czytanie kodu czy korzystanie z poradników internetowych nie będzie do końca skutecznym sposobem nauki programowania. Dlaczego? Odpowiadając sobie na pytanie: „Jak nauczyć się programować?”, warto wiedzieć, że to praktyka będzie kluczem do sukcesu.  Jeśli opanowałeś teorię programowania, zacznij działać samodzielnie. Wszystko rób krok po kroku. Zgodnie z założonym planem nauki. Jak się nie zniechęcić?

Podczas nauki programowania korzystaj z różnych możliwości, które dostępne są praktycznie na wyciągnięcie ręki. Czytając książki akademickie, możesz pomyśleć, że programowanie to coś odległego i przeznaczonego dla wybrańców. Poszukaj darmowych webinarów i kursów, które są otwarte na pytania kursantów. Dodatkowo, istnieje naprawdę wiele możliwości czytania, oglądania i programowania z innymi osobami. Pomyśl o udziale we wspólnych projektach. Dzięki temu połączysz praktykę z utrwalaniem wiedzy przez rozmowy z osobami, z którymi pracujesz.

Jak nauczyć się programować? Działaj!
Fot. Pexels

Jak nauczyć się programować? Działaj!

Tworząc własny projekt, możesz wykazać się wiedzą, utrwalić poszczególne elementy i co najważniejsze, zastosować teorię w praktyce. Pomyśl, co ciekawego chcesz pokazać światu. Czy będzie to aplikacja mobilna, a może strona internetowa? Wszystko zależy tylko i wyłącznie od Ciebie, Twojej kreatywności oraz od zdobytej wiedzy. Pamiętaj, że możesz dodawać projekty do swojego portfolio, co niewątpliwie ułatwi Ci znalezienie pierwszej pracy w IT. Być może na początku będziesz korzystał z działalności nierejestrowanej, a w kolejnych miesiącach rozwiniesz swój biznes i będziesz poszukiwał wirtualnego biura, które będzie wspierać taką działalność.

 

Nauka programowania jest w zasięgu Twoich możliwości! Pamiętaj, że wiele ograniczeń powstaje jedynie w naszych głowach. Warto wiec przygotować konkretny plan działania, zdefiniować jasny i mierzalny cel oraz rozpocząć ciężką i systematyczną pracę. Jesteśmy pewni, że zdziwisz się, jak wiele jesteś w stanie nauczyć się stosując wymienione powyżej punkty. Pamiętaj również, aby się nie zniechęcać. To zupełnie bez sensu. Proces nauki jest złożony i składa się z wielu etapów, w tym z etapu zwątpienia. Właśnie dlatego chcemy zachęcić Cię do rozwoju i realizacji własnych marzeń. Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here