Czym są badania UX
Fot. Pexels

Badania doświadczeń użytkowników na stałe wpisały się we wszystkie działania związane z projektowaniem i tworzeniem stron www.  Z punktu widzenia właściciela witryny lub aplikacji mobilnej są to wszystkie doświadczenia potencjalnych klientów związane z usługami, produktami i elementami marketingowymi. Czym są badania UX i jak wykorzystuje się je w pracy nad stronami www?  Na te pytania odpowiadamy oczywiście poniżej! 

Krótka historia User Experience

Czym są badania UX? Termin ten powstał w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Donald Norman w 1993 roku dołączył do zespołu Apple jako architekt UX. Właśnie tak stał się pierwszym badaczem doświadczeń użytkowników. User Experience obejmuje wszystkie aspekty doświadczenia użytkownika. Zaliczamy do nich grafikę, interfejs, projekty, a także wszelkie interakcje. Kolejną ważną datą będzie rok 2015 roku. To właśnie wtedy specjaliści odkryli potrzebę tworzenia przydatnych i angażujących stron internetowych. Z biegiem czasu inne firmy zaczęły zwracać uwagę na ten temat i zauważyły, że dobry design i pozytywne doświadczenie to klucze do sukcesu na rynku. Właśnie dlatego tuż obok audytu www, jest to jedno z najbardziej skutecznych rozwiązań.

Krótka historia User Experience
Fot. Pexels

Czym są badania UX?

Badania UX można wykorzystywać przy budowie stron www czy też sklepów internetowych. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są testy zadaniowe użyteczności. Praca taka polega na przeprowadzaniu szczegółowych wywiadów z potencjalnymi użytkownikami. Są one oczywiście połączone z wykonywaniem zadań wykonywanych w serwisie WWW lub na prototypach. Podczas wykonywania testów analizowane są osobiste decyzje testera, ruchy myszy, kliknięcia czy też inne istotne aspekty związane z nawigacją w witrynie. Ponadto ważne jest, aby zweryfikować, czy serwis zawiera wszystkie niezbędne elementy, które pomogą w skutecznej nawigacji.

Co więcej, testując można w dość łatwy sposób zweryfikować, czy użytkownicy rozumieją koncepcje danego systemu i jak go faktycznie używają. W rezultacie potwierdzimy, czy przygotowany interfejs jest intuicyjny, czy jednak wymaga poprawy. Badania UX w postaci testów użyteczności zadań pozwalają także zobaczyć, jak faktycznie użytkownicy radzą sobie z poruszaniem się na stronie. To natomiast bardzo cenna informacja, która rzutuje na dalsze działania projektowe.

Korzyści badań UX
Fot. Pexels

Korzyści badań UX

Dobrze poprowadzone badania UX przynoszą wiele korzyści dla przedsiębiorstw. Właśnie dlatego są coraz chętniej wybierany i wdrażane w poszczególnych firmach. Co możesz zyskać dzięki takiej pracy? Przede wszystkim badania UX to źródło wiedzy o problemach, które napotkają użytkownicy podczas korzystania z istniejących rozwiązań. Bardzo często można nie zdawać sobie prawy, że wystarczy mała zmiana, aby wpłynąć na wzrost konwersji. Dodatkowo dzięki takim badaniom można dowiedzieć się czego konkretnie oczekuje się od Twojego produktu. Taka wiedza natomiast pozwoli na wprowadzenie innowacji, które zaspokoją potrzeby konsumentów.  Oczywiście należy również wspomnieć, że to właśnie dzięki takim badaniom można zweryfikować jakie czynniki utrudniają korzystanie z serwisu oraz jak sprawić, by częściej z niego korzystali. Jeżeli więc zastanawiasz się, jakie elementy należy poprawić, aby zwiększyć współczynnik konwersji koniecznie postaw na badania UX! Rezultaty, które otrzymasz bez wątpienia będą źródłem wiedzy, która będzie przydatna do wprowadzania poszczególnych zmian.

 

Badania User Experience, czyli doświadczeń użytkowników są bardzo ważnym elementem dzisiejszego świata. To właśnie dzięki nim można opracować najbardziej intuicyjne portale czy też aplikacje mobilne. Eksperci są w stanie wyłuskać najważniejsze informacje, które realnie wpływają na rozwój przedsiębiorstw. Jeżeli więc zastanawiasz się nad poszerzeniem swojego zespołu o osobę, dla której UX to bułka z masłem, koniecznie zdecyduj się na takie rozwiązanie. Dodatkowo ten obszar nieustannie się rozwija. Coraz częściej powstają dodatkowe kursy, które uczą tego zawodu. Jeżeli więc taki kierunek rozwoju wydaje Ci się bliski, koniecznie poszukaj kursu dla siebie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here