Ile kosztuje kurs prawa jazdy?
Fot. Pexels

Prawo jazdy w Polsce jest bardzo ważnym elementem. Praktycznie w każdym gospodarstwie domowym znajduje się bowiem samochód. Właśnie dlatego tak chętnie uczestniczymy w naukach, dzięki którym będziemy mogli przystąpić do egzaminu. Ile kosztuje kurs prawa jazdy? Jeżeli zastanawiasz się nad rozpoczęciem przygody z samochodem, koniecznie czytaj dalej!

Ile kosztuje kurs prawa jazdy?

Zmotywowany poszukujesz kursu prawa jazdy w swojej okolicy? No dobrze, ile to może kosztować? Cena kursu zależy od kilku czynników. Zaliczamy do nich:

  • Rodzaj prawa jazdy, o które zamierzamy się ubiegać – W przypadku najpopularniejszej kategorii B opłata wynosi od 1500 zł do 2500 zł.
  • Lokalizacja – co ciekawe w dużych miastach ceny mogą być niższe. Dlaczego? To właśnie tam konkurencja między poszczególnymi szkołami jest największa.
  • Renoma szkoły – zdecydowanie więcej zapłacisz za kurs prawa jazdy w szkole, dla której opinie są pochlebne, a kursanci chwalą się bezproblemowym zdaniem egzaminu.
  • Liczba godzin – zazwyczaj można wybrać liczbę godzin danego kursu. Można dokupić dodatkowe lekcje, które będą wspierać naukę do egzaminu.

Warto pamiętać, że bardzo często można za taki kurs zapłacić w systemie ratalnym. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pomaga na racjonalne zarządzenie finansami w Twoim domu.

Koszt egzaminu na prawo jazdy
Fot. Pexels

Koszt egzaminu na prawo jazdy

Wiesz już, ile kosztuje kurs na prawo jazdy. Warto jednak pamiętać, że opłata za taki kurs nie jest jedynym wydatkiem. Po ukończeniu kursu w szkole nauki jazdy można zapisać się na egzamin państwowy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. W przypadku chęci uzyskania prawa jazdy na pojazd nieprzekraczający 3,5 tony (B) opłata za egzamin teoretyczny wynosi 30 zł, a za egzamin praktyczny 140 zł. Oznacza to, że całkowity koszt egzaminu to 170 zł. Do części praktycznej można przystąpić dopiero po zaliczeniu części teoretycznej. Jeśli kandydat tego nie zrobi i uiścił już faktyczną opłatę, może ona zostać wliczona w kolejne podejście. W takim przypadku ponownie uiszcza tylko opłatę za egzamin teoretyczny. Jeśli zaś kursant zda teorię, ale „obleje” część praktyczną, będzie musiał ponownie podejść do zaliczenia, co wiąże się z wyższymi kosztami.

Ile zapłacimy za wyrobienie prawa jazdy?

Po zdaniu egzaminu można wręcz natychmiastowo się o dokument. Należy to zrobić w starostwie powiatowym lub w urzędzie miejskim. Aby to zrobić konieczne będzie dołączenie aktualnego zdjęcia. Taki koszt jest stały w całej Polsce i wynosi 100,50 zł. Opłatę można uiścić w biurze lub przelać na podane konto. Same dokumenty będą gotowe do odbioru w ciągu maksymalnie 9 dni roboczych.

Koszt egzaminu na prawo jazdy
Fot. Pexels

Koszt egzaminu na prawo jazdy

Decydując się na kurs prawa jazdy musisz liczyć się jeszcze z dodatkowymi opłatami. Przede wszystkim koniecznością będzie wykonanie badań lekarskich. Opłata jest stała na terenie całego kraju i wynosi 200 zł. Bardzo często szkoły nauki jazdy oferują studentom nawet 50% zniżki, aby załatwić taką właśnie formalność. Bez aktualnych badań i zaświadczenia od lekarza niemożliwe będzie rozpoczęcie jazd z instruktorem. Warto więc pamiętać o tym punkcie, które jak widzisz jest niezbędny.

Co jeszcze musisz zrobić? Utwórz profil kandydata na kierowcę! Jest to element obowiązkowy. Numer dokumentu należy przekazać do szkoły jazdy na dzień przed rozpoczęciem pierwszych zajęć teoretycznych. Do uzyskania tego numeru potrzebne jest zaświadczenie od lekarza oraz kolorowe zdjęcie o wymiarach 3,5 cm x 4,5 cm. Oczywiście można je wykonać w dowolnym studiu fotograficznym, a sam koszt jest zależny od salonu. Oznacza to, że będziesz mógł zapłacić od około 15 do nawet 40 złotych za wywołanie takich fotografii, które są zgodne z obowiązującymi standardami.

 

Odpowiadając sobie na pytanie „Ile kosztuje kurs prawa jazdy” możesz zauważyć, że to całkiem spory wydatek. Warto jednak podkreślić, że jest to pewnego rodzaju inwestycja. Bardzo często prawo jazdy kategorii B wymagane jest do podjęcia pracy w poszczególnych zawodach. Warto więc zainwestować konkretną kwotę, czas i energię, aby zdobyć nową umiejętność. To wcale nie takie trudne, jakby mogło się wydawać! Dodatkowo posiadanie prawa jazdy otwiera wiele kolejnych możliwości związanych z codziennym życiem. Warto więc ułatwić sobie życie i cieszyć się z niego jeszcze bardziej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here