Jak się dobrze uczyć?
Fot. Pexels

Mówi się, że człowiek uczy się całe życie. W rzeczywistości bardzo dużo zależy od nas samych. Nieważne czy decydujemy się na studia podyplomowe czy też decydujemy się na naukę szydełkowania lub malowania. W każdym z tych przypadków potrzebna będzie umiejętność uczenia się.  Jak się dobrze uczyć, aby zdać egzamin lub po prostu przyswoić wiedzę, której potrzebujemy? Wystarczy zastosować kilka pomocnych rad. Gwarantujemy, że dzięki nim Twoje życie będzie prostsze!

Co to jest uczenie się?

Uczenie się to proces wzmacniania połączeń między komórkami nerwowymi. To właśnie podczas nauki tworzą się nowe połączenia między nimi. Opowiadając sobie na pytanie „Jak się dobrze uczyć”, warto wiedzieć, że ludzki mózg pełni pewne funkcje, które są w tym momencie istotne. Dlaczego proces nauki jest skuteczny? Wszystko dlatego, że nasz mózg posiada:

  • możliwość rejestracji i przetwarzania informacji,
  • umiejętność zapamiętywania,
  • dostosowania pracy od fazy relaksu do stresu.

Oczywiście, to tylko trzy z licznych funkcji tej części ciała. Warto jednak podkreślić, że to dzięki nim skuteczna nauka jest możliwa. To samo tyczy się szybkiego czytania. Warto więc wykorzystywać taką wiedzę w praktyce.

Co to jest uczenie się?
Fot. Pexels

Kiedy jest odpowiedni czas na naukę?

Czy jest jasna odpowiedź na to pytanie? Niestety nie! Każdy człowiek jest inny i każda osoba funkcjonuje inaczej w poszczególnych porach dnia. Co więc zrobić? Najlepiej wybrać taką porę dnia, która będzie dla Ciebie najlepsza. Lubisz wstawać o 4 rano i lepiej funkcjonujesz o tej porze dnia? W takim wypadku lepiej uczyć się właśnie porankami. A może jesteś typem sowy i lubisz wysiłek intelektualny właśnie wieczorami? Proszę bardzo! Wiele z osób, które zaczynają się regularnie uczyć wskazują różne godziny, w których ten proces jest najbardziej efektywny. W rzeczywistości ważniejszy jest inny aspekt.  Nieważne czy będziesz uczyć się języka hiszpańskiego czy też przyswajać wiedzę na studiach. Zapewnienie sobie dobrych warunków podczas tej czynności będzie na wagę złota!

Jak się dobrze uczyć? Zadbaj o warunki podczas nauki!

Czujesz, że jesteś odpowiednio zmotywowany. Siadasz do notatek i chcesz nauczyć się na egzamin, który będziesz musiał napisać w przyszłym tygodniu. Wszystko musi pójść po Twojej myśli, prawda? Nie do końca! Podczas nauki warto zadbać o kilka aspektów, które będą wspierać ten właśnie proces. O czym więc warto pamiętać?

  • Wyeliminuj rozpraszacze – do najpopularniejszych rozpraszaczy można zaliczyć obecnie Internet, media społecznościowe, telewizję czy też współlokatorów. Warto więc wyłączyć telefon lub komputer i pochylić się tylko nad notatkami. Dodatkowo zadbaj, aby ograniczyć wszystkie źródła hałasu. Bardzo możliwe, że będziesz potrzebował stoperów do uszu. Innymi słowy – stwórz własne ciche miejsce do nauki, w którym będziesz mógł się zwyczajnie skupić na pracy.
  • Rób regularne przerwy – podczas nauki warto zadbać o odpowiednie przerwy. Skuteczna będzie metoda pomodoro, która wykorzystuje specjalny licznik, który definiuje, kiedy będziesz mógł zrobić przerwy. Warto wiedzieć, że jeżeli chodzi o nasz mózg, najgroźniejsze jest zmęczenie. Powoduje ono niechęć i niezdolność do dalszej nauki. Dodatkowo Twój organizm potrzebuje świeżego powietrza. Dzięki odpowiedniej ilości tlenu możemy pracować wydajniej. Przed rozpoczęciem nauki należy dokładnie przewietrzyć pomieszczenie. Jednocześnie warto zadbać o regularne spacery, które wpłyną również pozytywnie na Twoje zdrowie.
  • Pamiętaj o regularnych posiłkach – nauka związana jest z wydatkami energetycznymi. Warto więc zadbać o dostarczenie odpowiedniej ilości składników odżywczych. W tym przypadku nie zapominaj o węglowodanach, które będą paliwem napędowym dla Twojego mózgu. Dobrą opcją będą również orzechy, zdrowe batoniki czy też słodkie owoce. Wszystko zależy od Twoich upodobań.
Jak się dobrze uczyć? Zadbaj o warunki podczas nauki!
Fot. Pexels

Doskonale wiemy, że czasami nauka może wiązać się z ogromnym wysiłkiem. Jest to charakterystyczne podczas sesji na studiach lub przed innymi ważnymi egzaminami. Jak się dobrze uczyć? Przede wszystkim warto zachować pozytywne nastawienie i postawić na regularność i organizację czasu. Przyswajanie wiedzy mniejszymi partiami jest o wiele bardziej wygodne niż rozpaczliwe zakuwanie dzień przed terminem samego egzaminu. Dodatkowo podczas procesu uczenia się warto zadbać o siebie i własne zdrowie. Takie połączenie przyniesie najlepsze efekty i nie zniechęcą. Z naszej strony trzymamy kciuki za efekty Twojej nauki i jesteśmy pewni, że będą one najlepsze!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here