Klasy energetyczne
Fot. Pexels

Kupując jakiekolwiek sprzęty RTV lub AGD musimy zapoznać się z poszczególnymi parametrami. Dziesiątki opisów poszczególnych produktów potrafi wprowadzić w zakłopotanie. Obecnie na rynku wyróżniamy klasy energetyczne, takie jak: A, A +, A +++, B, C, D. Dodatkowo coraz częściej pojawiają się inne znaki. Są one umiejscowione na pralkach, lodówkach, piekarnikach czy też na telewizorach. Co one dla nas konkretnie znaczą oraz czy klasy energetyczne realnie wpływają na oszczędności? Sprawdźmy!  

Czym są klasy energetyczne?

Klasy energetyczne określa się to również mianem oceny efektywności. Jest to wskaźnik, który pokazuje, ile kilowatogodzin urządzenie ma zużywać w ciągu roku. W wielu krajach wskaźnik ten ma to samo znaczenie. Zaliczamy do nich między innymi wszystkie kraje Unii Europejskiej. Zgodnie z poszczególnymi rozporządzeniami poziom energii opiera się na rocznym poborze mocy danego urządzenia. Podsumowując, klasa energetyczna urządzenia wskazuje, ile energii elektrycznej zużyje ono w ciągu roku. Dodatkowo określi który model jest bardziej ekonomiczny. Właśnie dlatego każdy producent jest zobowiązany do podania tej wartości dla każdego urządzenia, który oferuje. Wszystko po to, aby konsumenci byli pewni, że przed zakupem urządzenia będą mogli porównać deklarowane przez producenta roczne zużycie energii. Jednocześnie dzięki temu będą mogli w prosty sposób obliczyć, ile muszą zapłacić za energię pobieraną przez urządzenie każdego roku. To natomiast jest pomocne przy planowaniu wydatków w domu.

Czym są klasy energetyczne?
Fot. Pexels

Jakie klasy energetyczne rozróżniamy?

Sprawa jest niezwykle prosta. Standardowo możemy wymienić klasy urządzeń od A do G. Oczywiście przechodząc przez kolejne litery alfabetu. Najbardziej energooszczędna jest kategoria energetyczna A +++. Jest ona zaznaczana kolorem ciemnozielonym. Energia klasy G jest natomiast najgorsza z dostępnych na rynku. Producenci oznaczają ją na ciemnoczerwono.

Zdecydowanie warto wybierać sprzęty o jak najwyższej klasie energetycznej. Najlepszym rozwiązaniem będzie urządzenie o kategorii A+++. Inwestując w taki sprzęt Twoje rachunki za prąd będą niższe i odczujesz różnicę we własnym portfelu. To natomiast pozwoli oszczędzić dodatkowe kwoty na emeryturę.

Ile zapłacisz za sprzęt energooszczędny?

Nie ma chyba najmniejszych wątpliwości, że ceny urządzeń RTV i AGD są zależne od konkretnej klasy energetycznej. Na rynku widać bardzo wyraźnie, że zależność między tymi dwoma parametrami jest mniej więcej wprost proporcjonalna. Im wyższy poziom oszczędności energii, tym wyższa cena sprzętu. Jest to związane nie tylko z parametrami urządzenia, które mogą sprawić, że zużywa ono znacznie mniej energii w codziennym użytkowaniu. Kolejnym punktem jest także powiązane z prostymi prawami ekonomicznymi, które z dużym powodzeniem wykorzystuje producent. Konsument wyedukowany, czyli taki, który wie, że w przyszłości zaoszczędzi pieniądze, jest skłonny wydać większą sumę pieniędzy. Właśnie dlatego bardzo często wybieramy sprzęt o wyższej klasie energetycznej i płacimy za niego więcej. Warto jednak zastanowić się nad tą decyzją, ponieważ nie zawsze jest ona opłacalna i przynosi oczekiwane oszczędności.

Czy klasy energetyczne są najważniejsze?
Fot. Pexels

Czy klasy energetyczne są najważniejsze?

Kupowanie wysokoenergetycznego sprzętu może bardzo często wydawać się najlepszą opcją. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze tak jest! Informacje o kategoriach energetycznych z pewnością pozwolą oszacować koszt zużycia energii elektrycznej. Natomiast sam poziom energii nie jest jedynym wskaźnikiem, który należy analizować przy zakupie sprzętu. Przy dokonywaniu zakupu należy również wziąć pod uwagę, jak długo oraz jak często będziesz korzystać z urządzania. Ważnym aspektem powinna być również weryfikacja, czy Twój budżet pozwala na zakup droższego sprzętu.

 

Klasy energetyczne są jak najbardziej ważnym czynnikiem, który powinien pomóc nam dokonać odpowiedniego zakupu. Jak widzisz warto wybierać sprzęty klasy A, ale nie jest to jedyny wyznacznik jakości samego urządzenia. W każdym z wypadków warto także zweryfikować opinie dotyczące sprzętu. Są one dostępne na forach internetowych lub w mediach społecznościowych. Dokładna weryfikacja pozwoli na dokonanie zakupu, który będzie ergonomiczny i niezawodny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here