Opłacalność fotowoltaiki – ile to kosztuje?
Fot. Pexels

Opłacalność fotowoltaiki jest dość złożonym tematem. W większości przypadków taka inwestycja się zwróci. W tym artykule dowiesz się, ile kosztuje instalacja paneli fotowoltaicznych oraz jakie kwoty będziesz w stanie zaoszczędzić. Jeśli więc zastanawiasz się nad taką instalacją we własnym domu, koniecznie przeczytaj to, co mamy do przekazania.

Ile kosztuje instalacja paneli?

Na początku należy zaznaczyć, że zakup paneli fotowoltaicznych oraz ich instalacja to jednorazowy i przede wszystkim niemały koszt. Waha się on od kilkunastu do kilku tysięcy złotych. Oznacza to, że to spore wyzwanie dla Twoich finansów domowych.  Koszty jakie musimy wziąć pod uwagę to: moduły fotowoltaiczne, falowniki, dostawa i montaż, pomiary, a także wymagany w Polsce podatek VAT (8%).

Aby móc dostosować koszty do różnych możliwości finansowych i potrzeb, warto zainteresować się tym właśnie tematem. O czym warto wiedzieć na początek? Ważne jest miejsce instalacji. To właśnie od niego zależy zastosowana konstrukcja instalacji. To zaś wpływa na sam koszt. Ważna jest również moc paneli, czyli liczba użytych modułów i jakość użytych materiałów. Jedno jest pewne. Koszt paneli słonecznych nie skończy się na zakupie. Dlaczego? Bardzo często podawane przez producentów kwoty nie obejmują czyszczenia i przeglądów. Wydasz na to około kilkuset złotych rocznie. Niektórzy wybierają również dodatkowe płatne ubezpieczenie. Z całą pewnością warto o nim pomyśleć.

Opłacalność fotowoltaiki – pomyśl o dofinansowaniu!
Fot. Pexels

Opłacalność fotowoltaiki – pomyśl o dofinansowaniu!

Wiesz już, że będziesz musiał się przygotować na większe wydatki. Ale czy można jakość oszczędzić? Ważnym aspektem wykorzystania fotowoltaiki jest automatyczne przesyłanie niewykorzystanej energii do sieci ogólnej. Wówczas użytkownicy mogą otrzymać 70-80% energii elektrycznej za darmo w ciągu roku. Opłacalność wytwarzania energii fotowoltaicznej opiera się na fakcie, że użytkownicy płacą tylko stałą opłatę za korzystanie z sieci. Nie musisz martwić się wzrostem cen prądu, a Twój miesięczny rachunek wyniesie jedynie kilka złotych. To natomiast ogromna różnica!

Dobrze także wiedzieć, że wynika to ze specjalnego systemu rozliczeń przyjętego przez przedsiębiorstwo energetyczne, a dopłaty do fotowoltaiki mogą obniżyć koszty samej inwestycji. ‍Maksymalna kwota, jaką można uzyskać ze wszystkich dofinansowań to aż 53 000 zł. To natomiast pomoże w regularnym oszczędzaniu pieniędzy. Aby skorzystać z takich ulg należy rozpocząć pracę związaną z instalacją paneli słonecznych. Trzeba również zakupić niezbędne produkty, które można odliczyć od dochodu. Dodatkowo konieczne będzie zakończenie instalacji w ciągu 3 lat i odliczyć koszt od rocznego rozliczenia PIT. Wykonanie formalności nie będzie wcale skomplikowane. Wystarczy jedynie poświęcić odrobinę czasu lub zasięgnąć porady eksperta, który za niewielką opłatą pomoże w skompletowaniu dokumentów.

Czy koszt paneli słonecznych się zwróci?
Fot. Pexels

Czy koszt paneli słonecznych się zwróci?

Warto zdać sobie sprawę, że jeśli zainstalujemy wysokiej jakości panele słoneczne, to ich żywotność może sięgać 25 lat, a nawet 30 lat. No dobrze, ale co to tak konkretnie oznacza w praktyce?  Dla zwykłych rodzin jest to jednoznaczne z tym, że po około 20 latach nie zapłacą za prąd nawet grosza. Dodatkowo, zakładające, że miesięczny rachunek na prąd wynosi 300 zł oznacza to, że każdego roku możemy zaoszczędzić 3600 zł. Po 30 latach będzie to natomiast ponad sto tysięcy złotych. Trzeba jednak pamiętać, że po okresie użyteczności paneli będzie trzeba je wymienić i ponownie opłacić taki zakup.

 

Panele fotowoltaiczne są przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem. Dzięki nim możesz usamodzielnić się w kwestii energii elektrycznej. Dodatkowo czerpanie z energii słonecznej w Polsce jest naprawdę opłacalne. Wszystko dzięki optymalnemu klimatowi. Wbrew pozorom nadmierne osłonecznienie może wpływać na trwałość samych paneli. Jeżeli więc masz własny dom, koniecznie zastanów się nad tym rozwiązaniem. Jesteśmy pewni, że to świetna inwestycja, która jest jak najbardziej korzystna. Warto więc wykorzystać wszystkie możliwości i zafundować sobie tak nowoczesne rozwiązanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here