32. Less waste – czy rzeczywiście pomaga w oszczędzaniu?
Fot. Pexels

Zero waste i less waste cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Oba pojęcia są związane ściśle z ekologią i ochroną naszego środowiska. Jedni interesują się tymi pojęciami ze względu na aspekty etyczne, inni patrzą na elementy finansowe. No dobrze, czy żyjąc zgodnie z zasadami less waste rzeczywiście możemy oszczędzić? Czy to się opłaca? Sprawdźmy to!

Czym jest idea less waste?

Less waste to filozofia, która zakłada, że ​​każdy z nas może ograniczyć wytwarzanie odpadów. Dotyczy szczególnie tych elementów, które nie można poddać recyklingowi. Takie zachowanie ma natomiast pomóc w ochronie naszej planety, której losy są niestety niepewne. Od dawna wiadomo, że jako ludzie produkujemy za dużo śmieci i nie wiemy, co dalej z nimi robić. Sterty śmieci nagromadzone na wysypiskach zaostrzyły degradację ziemi, zagrożenie dla zwierząt i zanieczyszczenie wód gruntowych. Właśnie dlatego coraz więcej osób chce dołożyć swoją cegiełkę, która ma pomóc w ochronie środowiska naturalnego. Co ciekawe efektem ubocznym może być wsparcie w oszczędzaniu! Jeżeli więc jesteś sceptykiem, to ten aspekt powinien Cię zainteresować!

Proste kroki do less waste
Fot. Pexels

Proste kroki do less waste

Bardzo możliwe, że w Twojej głowie pojawił się obraz skrajny. W less waste nie chodzi o heroiczne wyzwania, a o małe kroki. Dzięki temu możesz wesprzeć budżet domowy. Od czego zacząć? Zrezygnuj z kupowania plastikowych toreb podczas zakupu. W skali roku możesz na tym zaoszczędzić od 40 do 60 zł. Warto wybrać alternatywę, jaką jest torba materiałowa. Kolejnym prostym krokiem będzie rezygnacja z kupowania wody w butelkach. Ta z kranu jest jak najbardziej w większości przypadków zdatna do picia. Możesz również zakupić dzbanek filtrujący, który wesprze Cię w tym rozwiązaniu. Jednocześnie warto ograniczyć używanie foliówek do pakowania posiłków do szkoły lub pracy. Wielorazowe pojemniki będą świetną alternatywą, która posłuży przez długi czas!

Co jeszcze nie będzie wymagało od Ciebie większego wysiłku? Pomyśl o oszczędzaniu wody. Czasami wystarczy pysznić zamiast kąpieli lub przyzwyczajenie się do mycia zębów bez bieżącego strumienia. Dodatkowo postaw na używanie naturalnych środków czyszczących zamiast dostępnych w sklepach chemikaliów. Ocet, kwas cytrynowy i soda oczyszczona sprawdzają się bardzo dobrze. Dodatkowo dzięki tak tanim rozwiązaniom szybciej oszczędzisz dodatkową kwotę.

Less waste jest dla wszystkich!
Fot. Pexels

Less waste jest dla wszystkich!

Zaczęliśmy od zupełnych podstaw. Zastosowanie idei less waste jest również ciekawym uzupełnieniem walki z długami. Na co warto zwrócić uwagę, aby dołożyć kolejne elementy związane z ochroną naszej planety? Postaw na jakość! Warto wybierać te produkty, które posłużą trochę dłużej niż kilka miesięcy. Można do nich zaliczyć ubrania, a nawet urządzenia elektroniczne. Warto dowiedzieć się, co oznaczają poszczególne klasy energetyczne. Jeżeli posiadasz własny dom, możesz pomyśleć o instalacji paneli fotowoltaicznych. Każdy mały krok jest korzystny dla naszego środowiska.

Czy możemy wymienić jeszcze coś więcej? Warto skupić się na tematyce żywności. Polub się z robieniem listy zakupów i kupuj tylko to, co jest niezbędne! Ciekawą opcją są też jadłodzielnie, w których można zostawić nadwyżki żywności. Dzięki temu osoby potrzebujące będą mogły skorzystać z tego, co zostało. W konsekwencji żywność nie trafi do kosza i zostanie wykorzystana w dobry sposób. Ciekawym rozwiązaniem będzie też odsprzedaż rzeczy, które nie są już potrzebne. Dzięki temu do Twojego portfela wpadnie trochę grosza, a kupujący otrzyma dobry przedmiot w niższej cenie.

 

Filozofia less waste służy nie tylko planecie, ale również osobom, które kierują się jej zasadami. Dla niektórych takie zachowanie może wydawać się czymś niezrozumiałym. Warto jednak przyjrzeć się takiej tematyce bliżej. Nie jest to chwilowa moda, ale konsekwentne szukanie ekologicznych rozwiązań. Mamy jedną planetę, która jest zagrożona. Zdecydowanie troska o przyszłe pokolenia powinna więc być naszym priorytetem. Tylko w taki sposób będziemy w stanie zapewnić lepszą przyszłość naszym dzieciom i wnukom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here