Różne biznesy bez wątpienia starają się zracjonalizować wszelkie koszty. W tym momencie naprzeciw przychodzi logistyka. Jest to jeden z elementów funkcjonowania przedsiębiorstw. Pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, wykorzystując wysokiej jakości rozwiązania. Posiadanie własnego magazynu, zatrudnianie odpowiednich osób oraz wdrażanie skomplikowanych systemów wiąże się z dużymi kosztami. W jaki sposób je zmniejszyć w racjonalny sposób? Zobacz, czym jest logistyka kontraktowa!
Co to jest logistyka kontraktowa?
Jest to rozwiązanie cenione przez logistyków, które obejmuje liczne działania, które mają miejsce na różnych powierzchniach magazynowych. To przede wszystkim kompleksowe oraz długoterminowe zarządzanie poszczególnymi operacjami magazynowymi. Co ciekawe, jest to jedna z bardziej zaawansowanych usług, udostępnianych na rynku TSL (transport, spedycja, logistyka).
Od momentu dostarczenia do magazynu towar zostanie wyładowany i rozpakowany, a następnie przetransportowany w odpowiednie miejsce na regale magazynowym. Po otrzymaniu „zapotrzebowania na określony towar” magazyn kompletuje zamówienie. W praktyce, w takim magazynie następuje kompletowanie poszczególnego zamówienia. Oczywiście odbywa się to zgodnie z określonymi wymaganiami odbiorcy. Finalnie, sam towar jest zaś gotowy do dystrybucji. Zgodnie z wymaganiami klienta operatorzy mogą również wykonywać inne usługi. Zalicza się do nich tworzenie etykiet, opakowań promocyjnych, czy wzbogacanie produktów o elementy, takie jak instrukcje czy ulotki. Tak przygotowane przesyłki docierają do odbiorcy, czyli do adekwatnego sklepu, fabryki lub hurtowni.

Logistyka kontraktowa – wszystkie usługi
Sama logistyka obejmuje wiele obszarów. Należą do nich kwestie, takie jak zarządzanie łańcuchem dostaw czy też rodzaje kontenerów. Jak sprawa natomiast wygląda w przypadku logistyki kontraktowej? Zacznijmy od podstaw! Standardowa usługa magazynowa obejmuje najczęściej składowanie towarów. Logistyka kontraktowa wykracza daleko poza te ramy. To doskonałe wyjście naprzeciw potrzebom klientów. Wszystko dlatego, że takie rozwiązanie zapewnia realizację wielu innych biznesów.
Logistyka kontraktowa obejmuje również odbiór i przechowywanie towaru. Celem jest przeładowanie i przekazanie poszczególnych elementów do dalszego transportu. Wszystkie te zadania wykonuje operator. Ponadto coraz częściej przedsiębiorstwa, które zajmują się logistyką kontraktową, oferują również przyciągające uwagę oferty sklepów internetowych. Jest to związane z przejęciem wszystkich procesów związanych z obsługą ładunków. Pracownicy odbierają produkty od producentów i organizują transport do własnych magazynów, gdzie są składowane.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?
Przedstawiając informacje o rozwiązaniu, jakim jest logistyka kontraktowa, trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jeden bardzo ważny punkt. Firmy, które specjalizują się w takiej działalności realizują indywidualne zamówienia. Oznacza to, że zmawiają one swoje towary od tak zwanych klientów końcowych. Jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ tacy usługodawcy zalecają również integrację oprogramowania sklepu z istniejącym systemem WMS. Pozwala to na śledzenie zmian stanu zapasów produktów w czasie rzeczywistym. Wpływa to na sprawne wykonywanie wielu innych czynności. Ponadto korzystając z logistyki kontraktowej pojawia się kolejna opcja. Jaka? Magazyn operatora obsługuje zwroty i reklamacje. Zwykle można również skorzystać z usługi pakowania zbiorczego – zgodnie z wytycznymi wykonawcy, która obejmuje foliowanie i etykietowanie.
Przede wszystkim logistyka kontraktowa jest najwygodniejszym rozwiązaniem dla klientów. Jest to rozwiązanie kompletne, które zaspokaja praktycznie wszystkie potrzeby. Właśnie dlatego jest to niewątpliwie opcja, z której warto korzystać, jak również rozwiązanie, które warto udostępniać we własnych biznesach logistycznych. Korzystanie z innowacji z całą pewnością jest opłacalne i przynosi wiele korzyści dla obu stron. To natomiast pozwala na budowanie silnych biznesów, które szybko i sprawnie się rozwijają.