Rodzaje kontenerów
Fot. Pexels

Niewiele rzeczy na świecie jest transportowanych częściej niż kontenery. Można śmiało powiedzieć, że kiedy się pojawiły, całkowicie zmieniły oblicze transportu. Pierwsza partia konstrukcji kontenerów pojawiła się na początku XX wieku. Natomiast pierwszy kontenerowiec oddano do użytku dopiero w 1955 roku. Jakie są najpopularniejsze rodzaje kontenerów? Wszystko opisujemy poniżej.

Geneza powstania kontenerów morskich

Początek konteneryzacji nie jest tak odległy, jak się wydaje. Warto wiedzieć, że 60 lat temu nie istniał jednolity globalny system transportowy, podobny do tego, który obserwujemy dzisiaj. Od setek lat ludzie przewożą towary na duże odległości. Zazwyczaj towar pakuje się w różnego rodzaju worki, skrzynie lub beczki. Następnie pracownicy umieszczają wszystko na statku. Ten bardzo pracochłonny i czasochłonny proces pozostaje niezmieniony od wieków.

Wraz z rozwojem branży i wzrostem ilości przewożonych towarów, marnowanie czasu na załadunek towarów niestandardowych staje się coraz poważniejszym problemem dla firm transportowych. Jednym z pomysłów jest przewóz całej przyczepy z ładunkiem na pokładzie. Jednak prawdziwą rewolucję zapoczątkował amerykański przedsiębiorca Malcom McLean, który pod koniec lat pięćdziesiątych zrealizował ideę standaryzowanych kontenerów transportowych. Są one wyjątkowo solidne, dzięki konstrukcji stalowej oraz łatwe w załadunku co znacząco ułatwiły cały proces logistyczny. Jakie są najpopularniejsze rodzaje kontenerów używane w morskim transporcie?

Geneza powstania kontenerów morskich
Fot. Pexels

Rodzaje kontenerów

Najbardziej typowe są standardowe kontenery transportowe 20 ‚ i 40’. Występują w dwóch wersjach – standardowa wysokość to 2,591 m, a wersja podwyższona to HC (High Cube) o wysokości 2,896 m. Służą głównie do transportu wszelkiego rodzaju towarów, ale doskonale sprawdzają się również jako magazyny przenośne. Te o innych rozmiarach jak: 10, 30 i 45 stóp są mniej powszechne.

Wiele modyfikacji zostało również wprowadzonych do standardowego kontenera transportowego, aby ułatwić dostęp do przechowywanych w nim towarów. Przykładem jest kontener otwarty. W tego typu kontenerze jego długą ścianę tworzą drzwi, których otwarcie umożliwia wprowadzenie ładunku na całej długości kontenera. Drugi typ to kontener dwudrzwiowy, który posiada drzwi z przodu i z tyłu kontenera.

Do przewozu ładunków nietypowych lub dużych należy stosować kontenery z otwartym dachem tzw. open-top (z wodoodpornym dachem) lub hard-top (ze zdejmowanym dachem stalowym) oraz kontenery platformowe. Wszystkie przedstawione wyżej rodzaje kontenerów ułatwiają znacznie pracę logistyków.

Specjalistyczne kontenery chłodnicze
Fot. Pexels

Specjalistyczne kontenery chłodnicze

Podczas transportu produktów (w szczególności żywności), które muszą być przewożone w specjalnych warunkach z Chin, będziemy potrzebować kontenerów chłodniczych. Dzięki specjalnemu systemowi kontroli temperatury możemy zapewnić, że podczas transportu wahania temperatury zewnętrznej nie wpłyną na jej wysokość wewnątrz kontenera. Taka regulacja temperatury może zapobiec wypadkom. Przykładowo przewożąc ciecz, która nie zamarznie, gdy temperatura zewnętrzna spadnie poniżej zera, możemy odpowiednio podnieść temperaturę w zbiorniku.

Istnieją dwie opcje kontenerów chłodniczych: 40-stopowy kontener ma pojemność 66 metrów sześciennych, a 20-stopowy kontener ma pojemność 27 metrów sześciennych. Są one również dostępne w wersji High Cub 40ft. Tego typu kontenery są zwykle biała, a urządzenie do regulacji temperatury jest zainstalowane na krótkiej ścianie. Gdy temperatura w pojemniku ma być niższa niż 70 stopni Celsjusza, używa się super-freezerów, które posiadają specjalistyczne rozwiązania pomocne w tego typu zarządzaniu łańcuchem dostaw.

Obecnie kontenery są używane do transportu różnymi metodami transportu. Różnią się nie tylko rozmiarem, ale także wyglądem i zastosowaniem. Chociaż kontenery morskie są przeznaczone do transportu towarów, nic nie stoi na przeszkodzie, aby były używane do innych celów. Ze względu na swoją bardzo wytrzymałą konstrukcję doskonale nadają się do przechowywania różnych przedmiotów. Kontenery morskie są bardzo popularne na placach budowy, ponieważ wiele firm budowlanych wynajmuje je do przechowywania materiałów lub narzędzi. Zastosować jest znacznie więcej i mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu znacznie głębiej zajmiesz się tym tematem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here