Czym zajmuje się logistyk
Fot. Pexels

Logistyka jest całkiem ciekawym zagadnieniem, który skrywa wiele tajemnic. Przede wszystkim kojarzy się z organizacją pracy całych przedsiębiorstw oraz ze spedycją. Czym zajmuje się logistyk? Co warto wiedzieć o takim zawodzie? Jeżeli zastanawiasz się nad studiami na takim kierunku lub po prostu interesuje Cię to zagadnienie, koniecznie przeczytaj to, co mamy do przekazania w tym konkretnym temacie.

Co to jest logistyka?

Logistyka jest dziedziną, która obejmuje wiele procesów. Zaliczamy do nich czynności związane z planowaniem, wdrażaniem i nadzorowaniem przepływu różnego rodzaju towarów i produktów od miejsca ich produkcji do punktu sprzedaży. Logistycy pilnują, aby wszelkie opracowane działania były wykonywane z możliwie najwyższą jakością, wydajnością i skutecznością. Wszystko po to, by osiągnąć jak najlepsze wyniki. Natomiast głównym celem jest zaspokojenie wysokich oczekiwań oraz potrzeb klientów.

W jaki sposób zostać logistykiem?
Fot. Pexels

W jaki sposób zostać logistykiem?

Rozważając podjęcie pracy w takim zawodzie łatwo zauważyć, że wymaga on naprawdę dużej wiedzy i specjalnych umiejętności. Jest to powodem, dla którego istnieją szczególne wymagania, aby móc pracować jako logistyk. Mile widziani będą absolwenci kierunku logistyka oraz osoby po ukończeniu uczelni technicznych lub ekonomicznych. To właśnie podczas pięcioletniej edukacji przyswaja się wiadomości z przedmiotów, takich jak: prawo przewozowe, cywilne i gospodarcze, transport, mikroekonomia czy też marketing. Jednocześnie wyższe wykształcenie może również pozwolić na zajmowanie wyższych stanowisk. To natomiast przyniesie lepsze zarobki, co będzie dodatkowym wsparciem dla budżetu w domu.

Zadania logistyki są złożone. Właśnie dlatego pracownicy tego powinni dysponować zaawansowaną wiedzy związanej z rynkiem, aktualnymi trendami, a także z gospodarką. Przydatne są tutaj również umiejętności szybkiego czytania oraz sprawnego przyswajania wiedzy. Oczywiście nie można zapominać o kompetencjach miękkich. Zaliczamy do nich: komunikatywność, opanowanie, odporność na stres, a także umiejętność logicznego myślenia.

Czym zajmuje się logistyk?

Głównym zadaniem logistyki jest odpowiednie zarządzanie planowaniem i przepływem produktów. Wszystko po to, aby towar nie pozostawał i nie składował się w magazynach konkretnych przedsiębiorstw. Konieczne jest również skrupulatne dopilnowanie, aby zamówienia docierały na czas do celu. Ciekawsze zagadnienia z tego obszaru to logistyka kontraktowa, zarządzanie łańcuchem dostaw czy też rodzaje kontenerów.

Czym zajmuje się logistyk?
Fot. Pexels

Wydaje się, że opisane wyżej obowiązki są bardzo odpowiedzialne. Oczywiście, tak właśnie jest, ale to nie wszystko! Osoby zajmujące się logistyką powinny być również odpowiedzialne za skupienie się na kosztach firmy. Dążą do optymalizacji zadań w taki sposób, aby proces był maksymalnie zoptymalizowany. Jednocześnie do listy zadań można śmiało doliczyć monitorowanie poziomów zapasów oraz kontrolowanie etykietowania i znakowania gotowych już produktów. Dobry logistyk powinien bez problemów utrzymywać kontakt z klientami przedsiębiorstwa. Również do niego przypisywany jest nadzór nad reklamacjami, realizacją bieżących zamówień oraz analityka i tworzenie trafnych prognoz odnośnie przyszłego zapotrzebowania.

 

Jak możesz zauważyć, osoby na tym stanowisku, jakim jest logistyk stają przed wieloma, bardzo różnymi i odpowiedzialnymi wyzwaniami. Poszczególne zadania zależą w szczególności od profilu biznesowego danego przedsiębiorstwa. Właśnie dlatego decydując się na karierę w logistyce trzeba przygotować się na ciężką pracę. Oczywiście przynosi ona ogrom satysfakcji, jak również dobre pieniądze. Najważniejsze jednak jest zadowolenie z wykonywanego zawodu. Nie warto decydować się na studia, które będą męczyć i dołować. Dodatkowo wykonywanie zadań, do których nie mamy predyspozycji zwyczajnie mija się z celem. Jeżeli jednak czujesz, że logistyka jest czymś dla Ciebie, koniecznie pomyśl o podjęciu działań w tym kierunku. Bardzo możliwe, że okaże się ona Twoją życiową drogą, a rozwiązywanie poszczególnych zadań będzie jedynie przyjemnością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here