Stwórz swoje CV
Fot. Unsplash

Liczba bezrobotnych w Polsce spada. Warto jednak podkreślić, że nie zmienia faktu, że wiele osób nadal ma trudności ze znalezieniem pracy. Na spełnianie aspiracji zawodowych narzekają też studenci i młodzież. W Internecie można znaleźć wiele wskazówek, jak skutecznie znaleźć pracę. Więc jaki jest klucz do sukcesu? Stwórz swoje CV. Ale jak zrobić to profesjonalnie? Tego dowiesz się czytając nasz artykuł!

Jak powinno wyglądać profesjonalne CV?

Wypowiedziałeś umowę o pracę w swojej obecnej firmie i aktualnie szukasz nowej pracy? Nie ma jednego szablonu, który mógłby przyciągnąć uwagę pracodawców. Doświadczenia zawodowe ludzi są różne. Co więc oznacza profesjonalizm? Przede wszystkim idealny format profesjonalnego CV nie istnieje. Natomiast użyte w dokumencie niektóre elementy przyciągną uwagę rekruterów.

Warto tutaj wskazać, że rekruterzy muszą zwracać uwagę nie tylko na wykształcenie, hobby, dane osobowe, ale przede wszystkim na doświadczenie. Podkreślenie i prezentacja tej sekcji powinny na pierwszy rzut oka uświadomić rekrutującemu, że jesteś idealnym kandydatem.

Jak napisać CV? Ważne jest, aby był on w formacie odpowiednim do stanowiska, o które się ubiegasz. Jeśli nie możesz znaleźć żadnych punktów, które spełniają wymagania ewentualnego pracodawcy, wysłanie dokumentu jest po prostu bez sensu. Jak napisać swoje profesjonalne CV? Stwórz je w taki sposób, aby po otwarciu pliku pierwszą częścią, którą zobaczy rekruter, będzie wykształcenie i doświadczenie, które będzie ściśle powiązane ze stanowiskiem, na które rekrutujesz.

Jak powinno wyglądać profesjonalne CV?
Fot. Pexels

Dlaczego odpowiednie CV jest najważniejsze?

CV to niezbędny element niemal każdego procesu rekrutacyjnego. Umożliwia potencjalnym pracodawcom wyrażenie opinii o kandydatach. Na tym opiera się pierwsze wrażenie. Tego typu dokumenty są szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdy większość procesu rekrutacyjnego odbywa się online. Kandydatów na rynku pracy jest wielu, więc każdy musi udowodnić, że jego kandydatura jest najlepsza. Warto wspomnieć o mitach związanych z poszukiwaniem pracy. Przede wszystkim nieprawdą jest, że pierwsza aplikująca osoba z automatu dostaje pracę. Pracodawcy zasadniczo zastrzegają sobie prawo do kontaktu tylko z wybranymi kandydatami. W podjęciu ostatecznej decyzji często pomagają mu popularne cefałki. Kolejnym mitem jest niska skuteczność listu motywacyjnego. Kandydaci zwykle uważają, że samo CV jest wystarczającą dokumentacją – często tak jest. Zdarza się jednak, że pracodawca zwraca uwagę na odpowiednio napisany list motywacyjny kandydata. Taki element to świetny sposób na podkreślenie naszej kandydatury.

Profesjonalne CV krok po kroku

Profesjonalne pisanie CV najlepiej rozpocząć od uważnego przeczytania stanowiska, o które się ubiegasz. Następnie dokument przygotuj głównie w oparciu o swoje doświadczenie zawodowe. Jest to przydatne nie tylko podczas przygotowywania dokumentu, ale również przy pisaniu listu motywacyjnego. Pamiętaj, że ten natomiast powinien być rozszerzeniem Twojego CV.

Profesjonalne CV krok po kroku
Fot. Pexels

Przejdźmy do kilku konkretnych kroków, które pokażą Ci, jak stworzyć profesjonalne CV:

  • Krok 1. Dopasuj swoje aplikację do ogłoszenia.
  • Krok 2. Napisz krótkie profesjonalne podsumowanie swojego doświadczenia zawodowego.
  • Krok 3. Przedstaw swoje osiągnięcia w oparciu o solidne dowody.
  • Krok 4. Pokaż swoje umiejętności rekrutom w niekonwencjonalny sposób.
  • Krok 5. Nie dołączaj niepotrzebnych informacji.
  • Krok 6. Wyróżnij się poprzez niezwykłe hobby.
  • Krok 7. Podaj link do swojego profilu zawodowego kandydata w dedykowanych mediach społecznościowych.
  • Krok 8. Zapewnij dobrą oprawę graficzną CV. Możesz skorzystać z bezpłatnego kreatora CV.
  • Krok 9. Przeczytaj uważnie całość i popraw ewentualne błędy.

 

Tworząc CV, należy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych elementów. Najpierw oczywiście nasze dane kontaktowe – bez nich pracodawca nie skontaktuje się z nami. Dokument powinien również zawierać pełne i prawdziwe informacje o wykształceniu i doświadczeniu zawodowym kandydata. Możesz również dołączyć do niego aktualne zdjęcie. Odpowiedni projekt graficzny naszego CV jest często pomijany. A to wielki błąd! Należy zwrócić uwagę na czytelność i przejrzystość dokumentów, które posłużą za wizytówkę, gdy będziemy szukać pracy. Profesjonalny wygląd naszego CV od samego początku pozwoli nam wyprzedzić konkurencję. Jednak nie musimy być ekspertami od programów graficznych, aby nasze dokumenty były bardzo atrakcyjne. Przygotowując się w przygotowany przez nas sposób, możemy odpowiadać na interesujące nas ogłoszenia – warto jednak wybrać takie, które najlepiej odpowiada naszym kwalifikacjom i doświadczeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here