Znalezienie pracy to zwykle długi i żmudny proces. Dobrze przygotowany list motywacyjny z pewnością pomoże Ci znaleźć idealną pracę. To wizytówka każdego kandydata. Dokument ten daje nam możliwość zainteresowania pracodawców naszą osobowością, kwalifikacjami i profesjonalizmem, a także niektórymi cechami osobowości. Dlatego warto sformułować go w taki sposób, aby przekonać rekruterów do zaproszenia na spotkanie. Jak napisać list motywacyjny? Tego dowiesz się z naszego artykułu!
Co to jest list motywacyjny?
List motywacyjny jest uzupełnieniem życiorysu, a nie jego powtórzeniem. Z informacji zawartych w liście wynika, że spełniasz w jak największym stopniu wymagania pracodawcy określone w ogłoszeniu, dlatego warto poświęcić czas na szersze rozważenie swojej kandydatury, np. na rozmowie kwalifikacyjnej. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, a Twoja wymarzona praca będzie o krok bliżej! W dalszej części postaramy się wyeliminować wszystkie Twoje wątpliwości i wyjaśnić, dlaczego list motywacyjny odgrywa również kluczową rolę w otrzymaniu zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Elementy listu motywacyjnego
Jak każdy inny dokument, list motywacyjny powinien zawierać nazwę i adres pracodawcy. Jeżeli ogłoszenie posiada numer referencyjny, nie zapomnij o umieszczeniu go wraz z nazwą stanowiska, na które aplikujesz. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby list zawierał również informacje o tym, gdzie znalazłeś tę ofertę pracy. Podstawowa treść listu motywacyjnego obejmuje:
- Imię i nazwisko, numer telefonu i adres e-mail – podstawowe dane kontaktowe kandydata,
- Miejsce i data napisania,
- Najważniejsze dane odbiorcy, w tym: stanowisko, osoba (np. kierownik działu) lub nazwa firmy i jej adres,
- Na końcu listu motywacyjnego warto zawrzeć krótką, uprzejmą notatkę o nadziei na spotkanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej,
- Dokument kończymy pozdrowieniami i podpisem.
Dobry list motywacyjny
Chcesz wiedzieć, jak napisać list motywacyjny? Warto poświęcić trochę czasu na tę kwestię i samemu napisać taką formę samodzielnie. Wszystko po to, aby mógł on sprostać oczekiwaniom pracodawcy. Jeśli spersonalizujesz przygotowany list motywacyjny, może to pokazać, że znasz potencjalnych pracodawców. W dużych firmach zazwyczaj istnieje oddzielny dział odpowiedzialny za rekrutację i motywację pracowników. Na przykład, jeśli ubiegasz się o pracę w firmie, powinieneś określić ten dział w tytule listu motywacyjnego. W przypadku mniejszych firm możesz również udowodnić, że masz problem ze znalezieniem nazwiska właściciela. W tym celu możesz skorzystać z regularnego zbierania informacji związanych z działalnością gospodarczą, np. CEIDG. Aby znaleźć przedsiębiorcę wystarczy podać tylko jedną z poniższych danych, takich jak nazwa firmy, adres jej siedziby czy numer NIP.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Po pierwsze, uważnie śledź oferty pracy, na które chcesz aplikować. Dobry list motywacyjny to przede wszystkim ciekawy list, bez zbędnego powtarzania treści krążących w Internecie. Z ogłoszenia pracodawcy dowiesz się kilku podstawowych pytań: wymagań, zakresu obowiązków, pokazania konkretnych umiejętności miękkich, Natomiast w większości przypadków poznasz też nazwę firmy lub przynajmniej branżę. Wszystkie te informacje pozwolą Ci skonstruować list motywacyjny, który będzie interesujący i odróżni Cię od innych kandydatów.
Tworząc takie dokumenty pamiętaj, że pierwszym celem jest przekonanie potencjalnych pracodawców, że jesteś osobą, której szukają. Dlatego musisz odpowiednio sprzedać swoją kandydaturę w liście. Opowiedz o swoich osiągnięciach, wspomnij o swoich największych mocnych stronach i wskaż, w jaki sposób byłeś przydatny w firmie, w której złożyłeś wypowiedzenie. Pamiętaj jednak, aby nie składać obietnic dotyczących rzeczy, których nie można osiągnąć. Zakończenie listu motywacyjnego powinno wskazywać, co możesz wnieść do firmy. Dobry list motywacyjny przede wszystkim dobrze wygląda pod względem graficznym. Nie może być błędów, a sam układ powinien nawiązywać do projektu graficznego CV. Zawsze możesz wspomóc się ogólnodostępnym kreatorem listu motywacyjnego lub dowolnego programu graficznego. Zapewni to, że Twoje dokumenty są ze sobą dobrze się łączyć.
Obecnie listy motywacyjne nie są tak popularne jak wcześniej. Z drugiej strony taka forma może stanowić solidne wsparcie dla podstawowych dokumentów rekrutacyjnych (np. CV). Ten rodzaj dokumentu rozwinie Twój życiorys zawodowy, pokaże najlepsze aspekty Twojej osobowości, zapewni niezbędne skłonności do pracy na danym stanowisku, a rekruterom da sygnał, że jesteś zainteresowany pracą. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł również wspomoże Cię w aplikowaniu o Twoje wymarzone stanowisko.