Studia kojarzą się z młodością i rozpoczęciem dorosłego życia. Jednak warto wspomnieć, że coraz więcej osób po 30, a nawet po 40 decyduje się na rozpoczęcie akademickiej przygody. Czy warto iść na studia? W tym artykule przekonamy Cię, że czas na rozwój jest praktycznie w każdym momencie Twojego życia. Jeżeli jeszcze masz jakiekolwiek wątpliwości przed nauką w dorosłym życiu, koniecznie przeczytaj dalej i podejmij ostateczną decyzje!
Nowe wyzwania!
Przez długi czas zastanawiałeś się jaki kierunek studiów wybrać. W końcu złożyłeś papiery i dostałeś się na wybrany kierunek. Studiowanie to czas nowych wyzwań. W większości przypadków poznasz zupełnie nowe miasto. Jeżeli jesteś młodą osobą, wyjeżdżając na studia będziesz musiał nauczyć się samodzielności. Nieważne, czy będą to studia stacjonarne, czy też zaoczne. W każdym z tych przypadków poznasz odpowiedzialność związaną z samodzielnym życiem, organizacją dnia czy wykonywaniem codziennych obowiązków. To świetny czas, aby zapisać się na dodatkowe koła naukowe, zmierzenie się z sesją oraz nauka radzenia sobie ze stresem. Ta cecha natomiast przyda się w Twojej przyszłej pracy. Czy warto iść na studia? Oczywiście, że tak! To także w tym czasie będziesz mógł podjąć pierwszą pracę, która realnie wpłynie na kształtowanie Ciebie, jako człowieka.

Nauka życia
Tak, jak wspomnieliśmy powyżej. Większość osób wyjeżdżając na studia zaczyna się uczyć samodzielnego życia. Niektórzy po raz pierwszy uczą się opłacać rachunki czy też dysponować budżetem domowym. To właśnie w tym momencie otwierane są konta studenckie, które ułatwiają liczenie pieniędzy. Dodatkowo będąc na studiach to właśnie student jest w stu procentach odpowiedzialny za kwestie, takie jak regularna nauka czy też za podjęcie decyzji, czy łączyć same studia z pracą. Dla niektórych to pierwszy raz, kiedy będą musieli podjąć samodzielnie jakąkolwiek decyzję. To natomiast kolejny etap wchodzenia w dorosłość.
Czy warto iść na studia? Poznanie siebie!
Nie zawsze pierwszy kierunek studiów będzie tym wymarzonym. Dowiesz się tego poprzez kolejne próby. Bardzo często podczas poszczególnych zajęć można sobie uświadomić, że jest się humanistą, a zapędy do przedmiotów ścisłych były jedynie ambicją rodziców. Dotyczy to również studiów w trybie online. To jest najlepszy moment na próbowanie tego, co nowe. Dobrym przykładem może być wyjazd na wymianę międzynarodową lub wyjazdy integracyjne, które potrafią być naprawdę świetną zabawą. Warto korzystać z takich okazji i poznawać siebie.
Kilka słów o dyplomie
Bardzo często mówi się, że dyplom to tylko papierek. Niestety w wielu przedsiębiorstwach jest on nadal wymagany – na przykład po to, aby awansować. Warto więc poświęcić 3 lata na zdobycie tytułu licencjata lub inżyniera. Bardzo często obrona otwiera nam kolejne możliwości zawodowe. Przecież nie każdy chce prowadzić własną firmę i woli pracować na etacie. Warto więc otwierać sobie kolejne furtki, które pomogą się nam rozwijać.

Znajomości
Odpowiadając sobie na pytanie „Czy warto iść na studia?” nie można zapomnieć o ludziach! To właśnie na uczelni poznajemy przyjaciół na całe życie. To także świetna okazja do poznania innych kultur i tradycji z różnych zakątków świata. Dodatkowo, uczestnicząc w konferencjach, targach pracy lub w kółkach naukowych można poznać kolejne osoby, dzięki którym znajdziemy pierwsza pracę. Oczywiście mowa tutaj o pracy w wyuczonym zawodzie. W przypadkach, takich jak chemia, biologia czy nawet bibliotekoznawstwo może to być nie lada wyzwaniem. W związku z tym każda okazja na poszerzanie kontaktów towarzyskich oraz tych zawodowych jest warta Twojej uwagi.
Czy warto iść na studia? Oczywiście, że tak! Najważniejsze jest to, aby była to tylko i wyłącznie Twoja decyzja. Robienie czegokolwiek na siłę stanie się koszmarem i pewnego rodzaju traumą. Właśnie dlatego wybierając kierunek studiów kieruj się własnymi preferencjami. W końcu to Twoje życie, które można przeżyć tylko raz. Z naszej strony życzymy powodzenia i trzymamy kciuki za jak najlepsze doświadczenia, które spotkają Cię na uczelni. Mamy nadzieję, że będziesz miał co wspominać przez długie lata, a Twoje przyjaźnie przetrwają nawet najtrudniejsze sytuacje.