Jak szybko czytać?
Fot. Pexels

Szybkie czytanie może dla niektórych wydawać się nadludzką zdolnością. Czy każdy może się tego nauczyć? Jak szybko czytać? Te pytania pojawiają się w głowach osób, które chciałyby poznać techniki, które pomogą w przyswajaniu kolejnych treści. Jeżeli więc myślisz nad rozpoczęciem swojej przygody z szybkim czytaniem, przeczytaj to, co mamy do przekazania.

Poznaj, jak działa proces czytania

Średnia prędkość czytania to około 200 słów na minutę. Decydując się na studia doskonale wiemy, że czeka nas sporo nauki. Właśnie dlatego chcemy nauczyć się szybszego przyswajania wiedzy. Dodatkowo nie wszyscy wiedzą, że samo czytanie składa się z kilku etapów. To bardzo ważne, aby zobaczyć, jak szybko czytać. No dobrze. Jakie etapy związane są z taką czynnością? Zaliczmy do nich:

  • Zrozumienie – wszystkie informacje, które czytasz, jednocześnie przetwarzasz w swoim mózgu. Na poziom rozumienia ma wpływ nie tylko skład tekstu, ale także liczba słów, których nie znasz. Zalicza się do nich przede wszystkim słowa związane z pojęciami technicznymi czy naukowymi. Im trudniejszy tekst, tym wolniej będziemy czytać.
  • Zapamiętanie – oczywistym powinien być fakt, że nie zapamiętujemy wszystkich informacji w danym tekście. Dlaczego? Nasz mózg filtruje poszczególne informacje. Tylko najważniejsza część jest przechowywana w naszej pamięci.
  • Kodowanie – to połączenie zrozumienia i zapamiętania. Twój mózg spróbuje zakodować informacje, aby można je było z nich wywnioskować i odtworzyć w dowolnym momencie.

Te 3 etapy łączą się w pełną całość, która ma jak najbardziej znaczenie i wpływa na nasze tempo czytania, czy też na tempo nauki języków obcych, np. języka hiszpańskiego.

Poznaj, jak działa proces czytania
Fot. Pexels

Jak szybko czytać?

Wbrew pozorom rozwiązanie nie jest zbyt skomplikowane. Jak szybko czytać? Wystarczy, że będziesz pracował nad regularnym poprawianiem 3 czynników, które opisaliśmy powyżej. Takie rozwiązanie realnie wpływa na prędkość Twojego czytania. Przeciętnie czytelnicy, którzy do tej pory przyswajały około 200 słów na minutę, po zastosowaniu takiej praktyki mogą zwiększyć prędkość do aż 1000 słów na minutę. Oczywiście warto znaleźć optymalną prędkość, która będzie najwygodniejsza dla Ciebie. Za komfortowy wynik uznaje się przedział w granicach od 700 do 800 słów przeczytanych na minutę. To właśnie przy takiej szybkości Twoja koncentracja pozostanie wysoka i jednocześnie będziesz mieć dużo przyjemności z samego czytania.

Elementy wpływające na szybkość czytania

Nie możemy skończyć tego artykułu bez podkreślenia kolejnej, bardzo ważnej kwestii. Czy wiedziałeś, że na szybkość czytania wpływają warunki, w których się znajdujesz?

Odpowiednia postawa ciała

Podczas czytania nie leż w łóżku. W takiej pozycji ciało jest zbyt zrelaksowane, a mózg pracuje zdecydowanie wolniej. Przede wszystkim zadbaj o postawę wyprostowaną, która od razu kojarzy się z wysiłkiem intelektualnym. Dodatkowo Twoje łokcie powinny być ustawione pod kątem prostym.

Elementy wpływające na szybkość czytania
Fot. Pexels

Ważne otoczenie

Czy wiedziałeś, że dobrze wybrane pomieszczenie może poprawić koncentrację i koncentrację? W związku z tym warto zadbać o dobre oświetlenie, które nie będzie odciągnąć Twojej uwagi.  Jeżeli czytasz wieczorem, przy sztucznym oświetleniu upewnij się, że nie jest ono zbyt jasne. Pamiętaj także, że mózg potrzebuje wystarczającej ilości tlenu do intensywnej pracy. Koniecznie przewietrz swój pokój lub wyjdź na krótki spacer.

Sowa lub skowronek

Każdy z nas ma dzień wzrostu i spadku wydajności pracy. Zastanów się, kiedy jesteś najbardziej skupiony. Określ, czy jesteś tak zwanym rannym ptaszkiem czy też nocnym Markiem. Bardzo możliwe, że to jednak godziny południowe lub popołudniowe będą jeszcze lepsze. Testuj i wybierz najlepszą porę dla siebie.

 

Jak szybko czytać? Z całą pewnością warto postawić na regularny trening tej umiejętności. Przyda się także odpowiednia porcja motywacji. Warto poświęcić odrobinę czasu, aby cieszyć się jeszcze lepszymi wynikami w tej właśnie dziedzinie, a z naszej strony życzymy wielu przeczytanych pozycji, które porywają i zapadają w pamięci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here