Jaki kierunek studiów wybrać?
Fot. Pexels

Nie ma chyba jakichkolwiek wątpliwości, że studia to bardzo ważny etap w życiu każdej osoby, która się na nie zdecyduje. W końcu na uczelni spędzamy od 3 do nawet kilkunastu lat. Wszystko zależy od ścieżki kariery, jaką wybierzemy. Jaki kierunek studiów wybrać? Jeżeli poszukujesz odpowiedzi na to pytanie, przeczytaj co mamy do przekazania. Bardzo możliwe, że ten artykuł, pomoże Ci rozwiązać ten problem.

Od czego zacząć poszukiwania idealnego kierunku studiów?

Właśnie zdałeś maturę i zadecydowałeś, że chcesz iść na studia? Doskonale! Dalsza edukacja przynosi wiele korzyści, których warto doświadczyć na własnej skórze. Jednocześnie bardzo dobrze rozumiemy, że mając przed sobą wiele możliwości, możesz czuć się niepewnie. Jaki kierunek studiów wybrać? W takim wypadku zweryfikuj poniższe aspekty.

 • Zapoznaj się z zasadami rekrutacji – Po pierwsze zweryfikuj, czy wyniki z matury umożliwią Ci złożenie papierów na dany kierunek. Pamiętaj, że maturę można zawsze poprawić! Nie martw się więc, jeżeli nie dostaniesz się na swój kierunek za pierwszym razem.
 • Zwróć uwagę na zawartość programu edukacyjnego – bez wątpienia warto przeanalizować plan zajęć na poszczególnych uczelniach. Bardzo możliwe, że zależy Ci na nauce konkretnego języka obcego. Przykładowo, na niektórych uczelniach nauka hiszpańskiego jest czymś niedostępnym, a na innym wymagana w podstawie. Zweryfikowanie poszczególnych przedmiotów da ogólny zarys sytuacji.
 • Określ, w jaki sposób chcesz studiować – obecnie możesz wybrać studia stacjonarne, niestacjonarne (tj. zaoczne), a także nauczanie online. Zastanów się, która forma będzie dla Ciebie najbardziej wygodna.
 • Porównaj uniwersytety – poszukaj adekwatnych informacji odnośnie poszczególnych uczelni. Warto zrobić specjalny plik excel, w którym zestawisz najważniejsze informacje.
 • Poszukaj opinii innych studentów – najprostszym rozwiązaniem będzie dołączenie do grup dedykowanych na Facebooku. Tam możesz zadać pytania, które Cię nurtuję. Zdecydowanie bardzo szybko otrzymasz odpowiedź.
Jaki kierunek studiów wybrać? Odpowiedz sobie na te pytania!
Fot. Pexels

Jaki kierunek studiów wybrać? Odpowiedz sobie na te pytania!

Jesteś zmotywowany i koniecznie chcesz wybrać swój kierunek studiów, ale nie do końca wiesz, co będzie dla ciebie dobre? W takim wypadku pora odpowiedzieć na kilka pytań. Pomyśl o tym:

 • Co lubisz robić oraz co konkretnie Cię interesuje?
 • Czym chciałbyś się zajmować w przyszłości?
 • Jakie jest Twoje hobby?
 • Czy jesteś humanistą, a może umysłem ścisłym?
 • Jakie trudności z nauką miałeś w liceum lub technikum?
 • W czym jesteś lepszy od swoich kolegów?
 • Za co otrzymałeś pochwały od Twoich nauczycieli?

Odpowiedzi, które sobie udzielisz, wskażą mniej więcej kierunek, który warto obrać. Pamiętaj jednak, by jednocześnie ufać swoim odczuciom i intuicji. Być może potrzebujesz rocznej przerwy od nauki? Nie musisz się jej bać! Jeżeli jednak nadal jesteś zdecydowany na podjęcie dalszej edukacji, kolejnym krokiem będzie uzyskanie bardziej szczegółowych informacji o perspektywach zawodowych absolwentów oraz o rynku pracy. Źródeł takich informacji jest wiele. Zaliczamy do nich między innymi portale edukacyjne, media społecznościowe, fora z opiniami studentów, rankingi uczelni, dni otwarte uczelni, biuletyny, a nawet strony internetowe szkół.

Czy musisz iść na studia zaraz po maturze?
Fot. Pexels

Czy musisz iść na studia zaraz po maturze?

Oczywiście, że nie! Gap year jest coraz bardziej popularną formą na spędzenie dłuższych wakacji. Jeżeli nie znalazłeś swojej drogi, masz wątpliwości i chcesz przeżyć przygodę Twojego życia, koniecznie pomyśl o tym rozwiązaniu. W ciągu roku możesz zarobić, zwiedzić cały świat lub po prostu poznać siebie. Najważniejsze jest to, by nie zmuszać się do nauki na studiach na siłę. To przynosi negatywny efekt i zwyczajnie zniechęca.

Jaki kierunek studiów wybrać? Najlepiej postawić na to, co Cię zwyczajnie interesuje. Nie ma nic gorszego niż nauka rzeczy, które nudzą. Studia to moment, w którym zaczynasz dorosłe życie. Wybranie odpowiedniego kierunku zdecydowanie ułatwi skuteczną naukę, a Ty będziesz zdobywał wiedzę, która będzie dla Ciebie wartościowa. Warto wykorzystać czas na studiach w sposób rozsądny i przemyślany. To również oznacza integracją i poznawanie nowych osób. Dbanie o taką równowagę to natomiast najlepsze, co możesz sobie zafundować!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here